Centrum medyczne MARCONI MEDICA ze Świdnicy realizuje nieodpłatną rehabilitację w warunkach domowych. Komu przysługuje i jak długo można korzystać z bezpłatnych usług rehabilitacyjnych?
Prawo do nieodpłatnej rehabilitacji przysługuje pacjentom, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się nie mogą dotrzeć do placówek ochrony zdrowia, a wymagają rehabilitacji lub fizjoterapii. Rehabilitacja w warunkach domowych przysługuje również osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Jakim pacjentom ze względu na schorzenie przysługuje prawo do nieodpłatnych zabiegów fizjoterapeutycznych w warunkach domowych?
Zabiegi fizjoterapeutyczne są udzielane pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – w okresie do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
- ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia niepełnosprawności, zwanej dalej „skalą opartą na skali Rankina”; warunku otrzymania 5. stopnia skali opartej na skali Rankina nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia;
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego – w okresie do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – w okresie do 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
złamaniami, obrażeniami i amputacjami kończyn dolnych – w okresie do 6 miesięcy od dnia złamania, obrażenia lub amputacji; - osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Kto może wystawić skierowanie na rehabilitację w warunkach domowych?
Skierowanie na rehabilitację może wystawić między innymi – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Jakie zabiegi mogą być wykonywane nieodpłatnie w warunkach domowych?
W warunkach domowych wykonywane mogą być następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:
1. Kinezyterapia, która obejmuje w swym zakresie:
- indywidualną pracę ze świadczeniobiorcą (w szczególności: ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody reedukacji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje);
- ćwiczenia wspomagane – czas trwania zabiegu;
- pionizację;
- ćwiczenia czynne w odciążeniu i czynne w odciążeniu z oporem;
- ćwiczenia czynne wolne i czynne z oporem;
- ćwiczenia izometryczne – czas trwania zabiegu;
- naukę czynności lokomocji;
- wyciągi;
- inne formy usprawniania (kinezyterapia).
2. Masaż, w tym:
- masaż suchy – częściowy masaż limfatyczny ręczny – leczniczy;
- masaż limfatyczny mechaniczny – leczniczy.
3. Elektrolecznictwo, w tym zabiegi:
- Galwanizacja;
- Jonoforeza;
- Elektrostymulacja;
- Tonoliza;
- prądy diadynamiczne;
- prądy interferencyjne;
- prądy TENS;
- prądy TRAEBERTA;
- prądy KOTZA;
- ultradźwięki miejscowe;
- ultrafonoforeza.
4. Światłolecznictwo i termoterapia – zakres:
- naświetlanie promieniem widzialnym, podczerwonym i/lub ultrafioletowym miejscowe;
- laseroterapia – skaner;
- laseroterapia punktowa;
- Balneoterapia;
- okłady z borowiny – miejscowe;
- zabiegi fizykoterapeutyczne.
Ile może trwać fizjoterapia domowa?
Czas trwania rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych dla jednego pacjenta wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ośrodek Rehabilitacyjny Marconi Medica powstał jako placówka medyczna w 2001 roku w celu świadczenia kompleksowych usług rehabilitacyjnych. Specjalizuje się on w rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Centrum pomaga zarówno seniorom jak i dzieciom, a także wspiera odnowę biologiczną ludzi aktywnych.
Marconi Medica oferuje programy rehabilitacyjne składające się ze specjalistycznie dobranych i innowacyjnych zabiegów dających największe szanse powrotu do sprawności lub zapobiegających kontuzjom i urazom w przyszłości. Wykonuje zabiegi rehabilitacyjne w ramach usług prywatnych, kontraktu z NFZ oraz specjalistycznych turnusów dla firm ubezpieczeniowych i ZUS. Współpracuje z partnerami medycznymi Medicover, Luxmed, Enelmed oraz honoruje karty firm ubezpieczeniowych.
Kadra Ośrodka Rehabilitacyjnego to wykwalifikowani fizjoterapeuci i masażyści, posiadający certyfikaty i dyplomy uznanych metod usprawniania i terapii psychoruchowej. W ośrodku stosowane są nowoczesne i skuteczne metody terapii w szerokim wachlarzu zabiegów. Centrum proponuje również połączenie tradycyjnej rehabilitacji i masaży orientalnych.
Centrum medyczne Marconi Medica mieści się w Świdnicy przy ulicy Rzeźniczej, w nowoczesnym budynku przystosowanych do osób o obniżonej sprawności ruchowej.
Indywidualna Strefa Rehabilitacji
MARCONI MEDICA
Świdnica, Rzeźnicza 13
+48 607 650 292
+48 74 852 28 61
[email protected]
http://www.marconimedica.pl/
https://www.facebook.com/RehabilitacjaSwidnica/
/Artykuł sponsorowany/