Strona główna Wydarzenia Żarów Jakość powietrza w Żarowie pod większą kontrolą. Zamontowano dwa nowe czujniki

Jakość powietrza w Żarowie pod większą kontrolą. Zamontowano dwa nowe czujniki

1

Na terenie Żarowa zainstalowane zostały dwa nowe czujniki służące do pomiaru jakości powietrza. Dzięki tym urządzeniom mieszkańcy będą mogli na bieżąco kontrolować stan powietrza.

Urządzenia, którą służą do monitorowania stanu zanieczyszczenia zostały zamontowane na dwóch budynkach. Pierwszy zainstalowano na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zamkowej, a drugi na budynku basenu przy ul. Piastowskiej w Żarowie. Zainstalowanie nowych czujników to jeden z elementów Projektu Ekologicznego, który realizuje gmina Żarów.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, na terenie naszego miasta zainstalowane zostały czujniki antysmogowe, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i technologii, monitorują jakość powietrza. Dzięki zamontowanym czujnikom mieszkańcy mogą na bieżąco otrzymywać informację o stanie powietrza w naszej okolicy. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia, szczególnie, gdy planuje się spacer z dzieckiem lub trening sportowy w terenie. Zanieczyszczenie pyłami jest przyczyną wielu groźnych dla zdrowia i życia schorzeń, dlatego wszyscy powinni mieć możliwość bieżącego sprawdzania jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Dzięki temu możemy zadbać o swoje zdrowie, tak planując codzienne aktywności, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na dłuższe przebywanie na zewnątrz, jeśli stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest wysokie – mówi Przemysław Sikora, zastępca burmistrza Żarowa.

Czujniki AIR-FOX firmy Foxytech to urządzenia do pomiarów stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu PM 2.5, PM 10 i PM 1.0. Jeden taki czujnik już od kilku miesięcy funkcjonuje w Żarowie – został zakupiony przez Stowarzyszenie „Zielony Żarów”. Tym samym stan jakości powietrza monitorują teraz trzy urządzenia. Wyniki pomiarów są dostępne w aplikacji mobilnej AIRFOX (aplikacja bezpłatna). Wyniki pomiaru można śledzić również na stronie internetowej AIRFOX.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułW grupie zagramy ze Świdnikiem i Elblągiem, pierwszy mecz 1/4 finału MP już w piątek!
Następny artykułObywatelski projekt w sprawie dofinansowania in-vitro złożony. Radni mogą się nim zająć już w marcu