Strona główna Wydarzenia Fotowoltaika – dofinansowanie

Fotowoltaika – dofinansowanie

1

Artykuł dotyczy możliwości dofinansowania inwestycji w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu zwrot z inwestycji jest możliwy w niedługim czasie, bo nawet w kilka lat od momentu montażu instalacji solarnej.

Fotowoltaika – inwestycja w planetę i domowy budżet
Czytając słowo „inwestycja”, o czym pomyślimy jako pierwszym? Zapewne o lokacie bankowej, o zakupie papierów wartościowych, albo o otwarciu własnej działalności gospodarczej. Niewielu z nas jednak dostrzega potencjał, który jest ukryty w zielonej energii, a dokładniej – w przydomowych elektrowniach fotowoltaicznych. Część z nas obawia się, że koszty takiej inwestycji mogą na start poważnie uszczuplić budżet naszego domostwa, a sam zwrot z zainwestowanych środków potrwa niewyobrażalnie długo. Jak faktycznie wygląda kwestia instalacji paneli fotowoltaicznych oraz kiedy możemy spodziewać się pierwszych zysków z inwestycji? Jakie granty, dofinansowania i dotacje przewiduje Unia Europejska oraz polski rząd na wsparcie domostw przechodzących na energię solarną? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.

Kto może zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczne?
Dachy z zainstalowanymi panelami FV przestają być niecodziennym widokiem i coraz częściej możemy spotkać takie instalacje zarówno na domkach jednorodzinnych, jak i przy gospodarstwach rolnych. Taki trend może świadczyć tylko o jednym – panele fotowoltaiczne są powszechnie dostępne, a wiele osób zaczyna postrzegać ją jako pozytywną zmianę. Instalację solarną może zainstalować praktycznie każdy właściciel domu, a i wielu rolników decyduje się na wygospodarowanie pewnego areału pod instalację fotowoltaiczną. Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na zainwestowanie w panele FV, a przykłady bloków z taką instalacją znajdziemy już w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Szczecinie. Równie chętnie do takiego rozwiązania przekonują się globalne korporacje i przedsiębiorstwa, instalując na dachach fabryk i magazynów panele solarne. Dlaczego tak się dzieje? Część z nas robi to z potrzeby ochrony środowiska naturalnego, część chce uniezależnić się od elektrowni i rosnących cen prądu, a jeszcze inni widzą w takiej inwestycji przyszłość i możliwość zarobku. Finansowy aspekt takiej zmiany dodatkowo motywowany jest przez atrakcyjne programy fotowoltaika dofinansowania.

Fotowoltaika dotacje – czy musimy samodzielnie pokrywać koszt instalacji solarnej?
Odpowiedź jest prosta: możemy, ale nie musimy. Polacy mają szereg możliwości do atrakcyjnego sfinansowania takiego przedsięwzięcia, a fotowoltaika dotacja pozwoli nie tylko na realizację inwestycji, ale także skrócenie okresu zwrotu nawet do 6-7 lat. Uśrednione gospodarstwo domowe decydujące się na instalację 4 paneli solarnych może oczekiwać zwrotu zainwestowanych środków w perspektywie od 12 do 15 lat, o ile nie skorzysta z proponowanych programów finansowych. O jakich dofinansowaniach mówimy? Zdecydowanie najpopularniejszym i jednym z najkorzystniejszych programów jest „Mój Prąd” – obecnie trwa nabór wniosków do kolejnej edycji tej pomocy. Właściciel gospodarstwa domowego może liczyć na zwrot 50% kosztów kwalifikowanych do maksymalnej kwoty 5000 złotych. Można zatem stwierdzić, że rząd gotowy jest nam oddać po zakończeniu inwestycji połowy z naszych kosztów, a co za tym idzie: skrócić okres zwrotu z 12-15 lat do niespełna 7 lat. Dzięki takiemu wsparciu coraz większa ilość gospodarstw domowych jest w stanie sfinansować swoją przydomową mikroelektrownię, która po okresie zwrotu zacznie generować dodatkowe dochody, zasilając w ten sposób domowy budżet.

Fotowolaika dofinansowanie – co z pożyczkami i kredytami na zakup paneli słonecznych?
Chociaż na przestrzeni lat zmieniały się zasady finansowania kredytów i pożyczek na wsparcie eko-zmiany, to fundusze NFOŚiGW wciąż są dostępne dla gospodarstw domowych, które decydują się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Najpowszechniejszą formą dofinansowań w postaci pożyczek jest program „Czyste Powietrze” oferowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu funduszowi możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości od 7 do nawet 53 tysięcy złotych, a nadwyżka finansowana jest za pomocą niskooprocentowanej pożyczki. Do programu kwalifikują się gospodarstwa domowe oraz lokale mieszkalne z wyodrębnioną księgą wieczystą, a ostateczna kwota dofinansowania obliczana jest na podstawie średnich dochodów gospodarstwa domowego. Poza „Czystym Powietrzem” istnieje szereg innych dofinansowań i pożyczek na zakup instalacji FV – od bezzwrotnych grantów Norweskich EOG przez pożyczki unijne, aż po rozbudowane programy (np. LIFE). Przy tak ogromnym wsparciu warto skorzystać z oferowanej pomocy i złożyć wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę – dzięki temu zyska nie tylko domowy budżet, ale i każdy z nas poprzez poprawę jakości powietrza i ochronę środowisk naturalnego. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.sunes.pl/oferta/fotowoltaika-dofinansowanie/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPensjonariusze schroniska dla bezdomnych sprzątają Świdnicę [FOTO]
Następny artykułUczą się, jak poprawić relacje z dziećmi