Strona główna Wydarzenia Świebodzice Czujnik jakości powietrza w Świebodzicach już działa!

Czujnik jakości powietrza w Świebodzicach już działa!

2

Mieszkańcy Świebodzic nareszcie mogą sprawdzić stan jakości powietrza. Czy za oknem jest smog i lepiej nie wychodzić na spacer? Na to pytanie szybko znajdą odpowiedź – czujnik został zamontowany w centrum miasta, a wyniki pomiarów są dostępne online.

Problem złej jakości powietrza i smogu pojawia się wraz z rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. Nie dotyczy jedynie wielkich metropolii, to zmora wszystkich polskich miast i wsi. Z tą różnicą, że w dużych miastach jakość powietrza jest monitorowana. W Świebodzicach do tej pory nie było urządzenia sprawdzającego stężenie szkodliwych pyłów.

Cieszymy się, że czujnik udało się zamontować w centrum miasta, co realnie odzwierciedli stan powietrza, jakim oddychamy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że normy są wielokrotnie przekroczone, a dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domów – komentuje Jolanta Suława, prezes Grupy DZT, która sfinansowała zakup urządzenia. – Teraz każdy z nas, na stronie internetowej lub w aplikacji na smartfonie, będzie mógł sprawdzić stan jakości powietrza.

Czujnik, który został zamontowany na budynku urzędu miejskiego, przy ulicy Żeromskiego 27 mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5, PM 10, a dodatkowo wilgotność, ciśnienie oraz temperaturę powietrza. Wyniki pomiarów są dostępne na stronie Grupy DZT, na stronie www.panel.syngeos.pl, a także w aplikacjach SYNGEOS i KANAREK.

/DZT, opr. mn/

Poprzedni artykułMłodzieżowa rada ze Świebodzic wybrała przewodniczącego i prezydium
Następny artykułZnamy finalistów rozgrywek Electrolux Cup