Strona główna Wydarzenia Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

0

Przeprowadzka, a może odziedziczenie pokaźnej biblioteczki po bliskich? Powody, dla których decydujemy się na oddanie książek, jest wiele. Czy jednak wiemy, co najlepiej z nimi zrobić? Wyrzucić, wymienić, oddać, a może wybrać sklep z książkami używanymi i tam je sprzedać? Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!

1. Bookcrossing, czyli wymiana
2. Sprzedaż – sklep z książkami używanymi
3. Oddanie do biblioteki, domu dziecka

Bookcrossing, czyli wymiana
Bookcrossing to świetna okazja do oddania książek, gdzie w zamian możemy uzyskać nieczytaną jeszcze pozycję. Nie w każdym jednak przypadku to rozwiązanie będzie najlepsze. Z bookcrossingu mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które mają do oddania tylko kilka pozycji, a nie całe kartony.

Miejsca do wymiany książkami jest wiele w całym kraju. Najczęściej spotykane są w bibliotekach, na wydziałach uniwersyteckich, a nawet w niektórych pubach. Dodatkowo niekiedy są organizowane wydarzenia, z których można wynieść nie tylko nową pozycję, ale także zawrzeć znajomość.

Sprzedaż – sklep z książkami używanymi
Sprzedanie książek to jedna z najpopularniejszych opcji. Ludzie zdają sobie sprawę, że mogą na tym dobrze zarobić, a jednocześnie uszczuplić domową biblioteczkę. Pamiętajmy jednak, że nie każda pozycja będzie od nas odkupiona. Zależy to od wielu czynników, takich jak stan książki oraz data jej wydania.

Miejscowe antykwariaty wciąż się cieszą dużą popularnością. Jednakże nie ma potrzeby, aby nieść od razu cały karton z książkami. Zamiast tego lepiej jest zadzwonić bądź też wysłać maila z listą pozycji, które chcemy sprzedać. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i będziemy wiedzieli na czym stoimy.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sklep z książkami używanymi, który działa na stronie https://skupszop.pl/. Dzięki niemu możemy sprawdzić każdą pozycję za pomocą aplikacji mobilnej. Akceptację oraz wycenę otrzymamy natychmiast. A po zatwierdzeniu wszystkich formalności możemy oczekiwać na kuriera, który zabierze wszystkie książki za darmo.

Oddanie do biblioteki, domu dziecka
Jeśli z jakiś powodów nie możemy lub nie chcemy sprzedawać książek, warto zastanowić się nad ich oddaniem do miejscowych placówek publicznych. Posłużą nam w tym celu miejskie biblioteki, a także domy dziecka.

Zanim jednak udamy się do nich z kartonem książek, zapytajmy, czy w ogóle jest na nie zapotrzebowanie, a jeśli tak, to czy nasze pozycje będą dla nich interesujące. Nie oddawajmy książek, których sami byśmy nie chcieli czytać. Pogniecione i zniszczone nie będą sprawiały przyjemności i o wiele szybciej się rozpadną.

Wyrzucenie książek jest ostatnią rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć. Dotyczy to pozycji, których stan nie pozwala na sprzedania bądź oddanie. Jeśli mamy takie tytułu, oddajmy je na makulaturę. Jeśli jednak książka jest starsza, ale za to w dobrym stanie, warto ją zachować, ponieważ z czasem jej wartość może znacznie wzrosnąć.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułGminne Centrum Sztuk Wizualnych w Modlęcinie
Następny artykułGiełda minerałów i biżuterii oraz warsztaty dla dzieci w Galerii Świdnickiej