Z okazji święta Służby Więziennej 11 funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy awansowano na wyższy stopień służbowy, a kolejnych 2 otrzymało odznaczenia państwowe. Dyrektor Generalny Służby Więziennej za dokonanie czynu świadczącego szczególnej odwadze i bohaterstwie nadał funkcjonariuszce aresztu odznakę „Semper Paratus”. Awanse i odznaczenia wręczył dyrektor jednostki ppłk Bartłomiej Lenartowicz.
Służba Więzienna pod względem liczby funkcjonariuszy jest trzecią służbą mundurową w kraju. Natomiast początki polskiego współczesnego więziennictwa sięgają 8 lutego 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski wydał dekrety poświęcone tymczasowym przepisom więziennym II Rzeczypospolitej, a także ustalające zasady funkcjonowania więziennictwa. Wprowadzone wówczas przepisy stały się jednym z elementów polskiej państwowości, która po 123 latach została przywrócona 11 listopada 1918 r.
Wspomniany dekret stał się zalążkiem obecnego systemu penitencjarnego, a datę jego wydania traktujemy jako symboliczny początek polskiego więziennictwa. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w rocznicę uchwalenia dekretu, zgodnie z obowiązującą ustawą, obchodzone jest święto Służby Więziennej.
kpt. Bartłomiej Perlak/opr. red.

![Upał ich nie odstraszył! Pobiegli dla mokrych nosków ze świdnickiego schroniska [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Festiwal-Mokrych-Noskow-2026.06.28-11-238x178.jpg)

![Pojechali turystycznie i ekologicznie. Za nami 12. Dolnośląski Rajd o Kropelce [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/12-Dolnoslaski-Rajd-o-Kropelce-2026.06.27a-1-238x178.jpg)






