Strona główna Temat dnia Techniki MINDFULNESS – skuteczny sposób na stres

Techniki MINDFULNESS – skuteczny sposób na stres

0

Po raz piąty w Świdnicy odbędzie się Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności (Mindfulness based Stress Reduction, MBSR), poprowadzony przez Mindful Presence we współpracy z Uniwersytetem Aarhus z Danii. Osoby zainteresowane mogą wziąć bezpłatny udział w zajęciach otwartych przed kursem 12 stycznia o godz. 18.00.

8-tygodniowy kurs rozpocznie się 15 stycznia i będzie mogło w nim uczestniczyć max. 12 osób. Zajęcia poprowadzą psycholog oraz nauczyciel mindfulness, absolwent najstarszej szkoły mindfulness w Wielkiej Brytanii przy Uniwersytecie Bangor (Walia), uczestnik kursów mindfulness przy Oxford Mindfulness Center.

Trening redukcji stresu za pomocą uważności (MBSR) został stworzony w 1979 r. przez prof. medycyny Jona Kabat-Zinna i jego zespół w USA w Klinice Stresu. W ciągu 40 lat dokonano ponad 4 000 badań, które potwierdzają skuteczność metody na gruncie psychologii i neuronauki.

Z JAKICH POWODÓW LUDZIE BIORĄ UDZIAŁ W KURSIE MBSR?

 • stres związany z pracą i życiem osobistym
 • niepokój i przemęczenie
 • obniżony nastrój lub problemy z kontrolą emocji
 • problemy ze snem
 • chroniczny ból
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • bóle głowy
 • potrzeba rozwoju osobistego, polepszenia jakości życia

TRENING MINDFULNESS – jak to działa?
Po pierwsze, uczestnik kursu ma okazję zadbać o jakość swojego życia i równowagę psychiczną poprzez rozwijanie umiejętności bycia w pełni obecnym w bieżących doświadczeniach. Umiejętność bycia „tu i teraz” w różnych sytuacjach, a także w kontakcie ze swoimi myślami, emocjami, wrażeniami z ciała, pozwala przeżywać to, czego doświadczamy głębiej, a zarazem mądrzej. To krok do życia pełnią, niezależnie od okoliczności w jakich się znaleźliśmy. Uważna obecność w kontakcie z drugim człowiekiem sprzyja budowaniu bardziej satysfakcjonujących relacji. Skoncentrowanie uwagi na zadaniach często podnosi jakość ich wykonania. Umiejętność bycia w pełni obecnym, to pierwszy krok w stronę  wzrostu energii, satysfakcji i radości życiowej.

Po drugie, uczymy się jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Potrzebne jest tutaj  wypracowanie zdolności do obserwowania własnych myśli, emocji i doznań z ciała, takimi, jakimi one są, bez utożsamiania się z nimi, a także bez zaprzeczania im, czy oskarżania się z ich powodu (w praktyce okazuje się to być sporym wyzwaniem). Dzięki tej umiejętności możemy odkrywać nasze automatyczne schematy i reakcje, które zazwyczaj nakręcają spiralę stresu i negatywnych emocji. Dowiadujemy się przy tym, jak skutecznie radzić sobie z natłokiem myśli i emocji, a tym samym uwolnić się od przymusu działania pod ich wpływem. Ćwiczymy, jak zatrzymać mechanizm nakręcania się destrukcyjnymi myślami i emocjami oraz jak zastępować automatyczne reakcje – świadomymi, korzystnymi decyzjami, odzyskując tym samym kontrolę nad życiem.

EFEKTY TRENINGU

 • trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu
 • zwiększona zdolność do relaksowania się i odzyskiwania równowagi
 • redukcja poziomu bólu oraz umiejętność radzenia sobie z chronicznym bólem
 • większy entuzjazm i energia do życia
 • podwyższenie samooceny
 • rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących zarówno krótko jak i długotrwałych

ORGANIZACJA KURSU
Trening Redukcji Stresu będzie trwać od 15 stycznia do 4 marca (8 spotkań po 2,5 godziny oraz 6-godzinny dzień uważności w sobotę 15 lutego). Uczestnicy spotykają sięw środy o godz. 18.30 w budynku Świdnickiej Szkoły Jogi na ul. Zamkowej 9.

Dzięki  współpracy z duńskim Uniwersytetem Aarhus uczestnicy treningu otrzymają bezpłatną aplikację na telefon, umożliwiającą im wygodny dostęp narzędzi mindfulness. Chętne osoby będą mogły także śledzić efekty treningu na podstawie kwestionariuszy psychologicznych wypełnianych przed i po kursie w sposób anonimowy. Dodatkowo, każdy uczestnik może skorzystać z jednej sesji indywidualnej z psychologiem lub trenerem mindfulness.

Zgłoszenie można wysyłać na adres e-mail: [email protected] w tytule maila wpisując: MBSR Świdnica lub dzwoniąc pod nr tel. 535 410 986. Koszt kursu: 650 zł. Możliwa płatność w 2 ratach.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora treningu: www.mindfulpresence.pl
facebook.com/mindfulpresencepl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych rozpoczęty! [FOTO]
Następny artykułKulturalne stypendia przyznane