Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdniccy nauczyciele pogłębiali wiedzę w Szwecji

Świdniccy nauczyciele pogłębiali wiedzę w Szwecji

0

„Programy stosowane w nauczaniu matematyki”  – tak brzmiał tytuł spotkania nauczycieli  sześciu szkół z  : Polski, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Chorwacji i Szwecji. Spotkanie  to odbyło się w ubiegłym tygodniu w Söderköping, uroczym  miasteczku w południowej  Szwecji. Zorganizowali je z pełnym zaangażowaniem i ogromnym sercem nauczyciele Nyströmska Skolan.

Polskę reprezentowali belfrzy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy:  Hanna Turek, Magdalena Wintoniak i Łukasz Opyc . Było to to jedno z działań przewidzianych w projekcie „Don’t be afraid of math” w ramach programu Erasmus+.

Trzy dni wypełnione były głównie pracą. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach na temat różnych technologii  ICT  używanych w matematyce. Współpracowali,  wypróbowując różnych technik, takich jak: LaTeX , Excel, Geogebra czy  WolframAlpha  . Miłą niespodziankę przygotowali szwedzcy uczniowie. Poprowadzili zajęcia na temat układu  binarnego. Zamiana ról była bardzo udana. Nauczyciele, którzy zamienili się w uczniów,  cieszyli się, gdy udało im się rozszyfrować kod zapisany w systemie dwójkowym.

Uczestnicy spotkania odwiedzili  także centrum wizualizacji w Norrköping, aby zobaczyć prawdziwe modelowanie matematyczne, na przykład cyfrowy stół do autopsji oraz  różne obiekty 3D, pokazujące codzienne użycie królowej nauk.

Szwedzi to  otwarci i przyjaźni  ludzie. Spotkanie w Söderköping przebiegało w serdecznej atmosferze, gospodarze zadbali o to , aby goście wywieźli bardzo dobre wspomnienia. Czas wolny od pracy spędzano na zwiedzaniu historycznego  miasta  Söderköping, gdzie w średniowieczu odbywały koronacje królów i  Norrköping z robiącym duże wrażenie Krajobrazem Przemysłowym.

To już przedostatnie spotkanie partnerów z sześciu szkół. W kwietniu odbędzie się wymiana uczniowska w miejscowości Osijek w Chorwacji.

Łukasz Opyc
Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy/opr. red.

Poprzedni artykułOdpadki wyrzucone na przechodniów, otaśmowany samochód, skradziony skuter. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułBędzie się działo, w sobotę święto dziecięcego futbolu