Strona główna Temat dnia Parafianie nie mogą bronić proboszcza. Jest prawomocny wyrok

Parafianie nie mogą bronić proboszcza. Jest prawomocny wyrok

8

Wrocławski sąd oddalił apelację parafian z Szalejowa Górnego, którzy na drodze sądowej domagali się przeprosin od świdnickiego biskupa. Ich zdaniem miejscowy proboszcz, Krzysztof Trybulec został fałszywie pomówiony i skrzywdzony przez Ignacego Deca. W dalszym ciągu trwa proces w sprawie cywilnego pozwu złożonego przez byłego proboszcza przeciwko biskupowi.

Przypomnijmy, konflikt w parafii w Szalejowie narastał od 2013 roku. Wówczas w miejscowym kościele został przeprowadzony remont. Proboszcz Krzysztof Trybulec alarmował, że podczas realizacji inwestycji doszło do nieprawidłowości i ostatecznie zawiadomił prokuraturę. Zaraz potem zaczęły się naciski, łącznie z interwencją samego biskupa, by zawiadomienie wycofał. Ksiądz się nie zgodził i wkrótce został odwołany z funkcji proboszcza. Od tej decyzji odwołał się do Watykanu, jednak stolica apostolska podtrzymała decyzję biskupa.

Murem za swoim duchownym stanęli parafianie. Jak twierdzili, Ignacy Dec użył fałszywego argumentu, podając, że ksiądz proboszcz ma nieślubne dziecko z gospodynią. Sfinansowali nawet badania DNA, by udowodnić, że to nieprawda. Wynik wykluczył ojcostwo księdza. Przekonując, że słowa biskupa o nieślubnym dziecku księdza znalazły się w piśmie do Watykanu, wierni na drodze sądowej postanowili domagać się od biskupa przeprosin. Sam Ignacy Dec nie zabierał w tej sprawie głosu, zaś świdnicka kuria wydała oświadczenie zaprzeczające wszystkim zarzutom.

We wrześniu 2018 roku sąd w całości odrzucił pozew parafian. Jak uzasadniał sędzia Waldemar Kuś, nie mieli oni mandatu prawnego, by występować o naruszenie dóbr osobistych parafii, bowiem nie są jej reprezentantami. Takie uprawnienia ma tylko proboszcz lub zarządca. Ponadto stwierdził, że słów zawartych przez urzędników kościelnych w pismach do Watykanu nie można utożsamiać z wypowiedziami biskupa. Mieszkańcy odwołali się od tego wyroku, jednak ich apelacja została odrzucona.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2019 roku oddalił apelację od wyroku I instancji z dnia 20 września 2018 roku, którym Sąd Okręgowy w Świdnicy pozew kilkunastu osób z parafii w Szalejowie Górnym przeciwko Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi oddalił w całości jako bezzasadny. Wyrok jest prawomocny – informuje ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Ksiądz Biskup zawierza wszystkich bez wyjątku parafian Szalejowa wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła i Matki Miłosierdzia, prosząc szczególnie o dar jedności – dodaje Marcinkiewicz w wydanym oświadczeniu.

Przed Sądem Okręgowym w Świdnicy wciąż trwa proces wytoczony przez byłego proboszcza parafii w Szalejowie Górnym, który uważa, że został zniesławiony przez świdnickiego biskupa Ignacego Deca. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się w lipcu 2019 roku, na sali nie stawili się ani pozwany biskup świdnicki, ani duchowny z Szalejowa. Sytuacja powtórzyła się 8 listopada. Kolejna rozprawa odbędzie się w lutym 2020 roku.

/mn/

Poprzedni artykułJest nowy zastępca ds. lecznictwa w świdnickim szpitalu
Następny artykułWierzbianka i Wektor samotnymi liderami