Strona główna Wydarzenia Na czym polega i do czego służy cięcie laserem?

Na czym polega i do czego służy cięcie laserem?

0

Cięcie laserem to bardzo powszechna forma obróbki metalu w wielu branżach, począwszy od przemysłu górniczego poprzez automotive, a skończywszy na wykonywaniu ozdób i różnych, często skomplikowanych wzorów. Dzięki swojej precyzji i dokładności jest to idealne narzędzie do zastosowania wszędzie tam, gdzie każdy milimetr cięcia musi być wykonany z bardzo dużą dokładnością.

Jak dokładnie działa laser i czego możemy od niego oczekiwać? Z jakimi materiałami poradzi sobie bez żadnego problemu? Kiedy warto skorzystać z wycinania laserowego i jakie zalety ono ze sobą niesie?

  1. Jak działa laser?
  2. Co można ciąć laserem?
  3. Kiedy przydaje się cięcie laserowe?

Jak działa laser?
Cięcie przy pomocy lasera jest jedną z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych sposobów na obróbkę różnych materiałów, głównie metali. Wiązka lasera to nic innego, jak skupione światło o precyzyjnie określonej długości fali, które przy uderzeniu w cięty element nagrzewa powierzchnię, z którą się styka, w wyniku czego ta część ulega stopieniu lub odparowaniu w całości. Aby jeszcze bardziej usprawnić ten proces, można wykorzystać do niego gazy procesowe, jak azot czy argon. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie firmy Fabryka 4×4, która specjalizuje się w cięciu laserowym.

Co można ciąć laserem?
W zasadzie istnieje bardzo niewiele materiałów, których nie tnie się z wykorzystaniem lasera. Za jego pomocą możemy skutecznie obrabiać materiał taki jak m. in.:

  • Stal czarna
  • Stal nierdzewna
  • Aluminium

Laser może przydawać się również do cięcia drewna, a także do wykonywania ozdobnych wzorów na obrabianej powierzchni. Bez problemu poradzi sobie ze stalą, ale również i z tak wytrzymałymi materiałami, jak np. tytan. Wycinanie laserowe jest szybkie, precyzyjne i gwarantuje gładką krawędź, więc wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebujemy jak najdokładniejszego efektu końcowego.

Kiedy cięcie laserowe się przydaje?
Cięcie laserowe to skrupulatny proces, w związku z czym dobrze jest stosować tę metodę obróbki wszędzie tam, gdzie nasza konstrukcja musi zgadzać się co do milimetra. Wiązka radzi sobie również z grubszymi elementami, a także ze skomplikowanymi wzorami i układami, jeżeli tylko odpowiednio zaprogramujemy maszynę do cięcia. Sam laser jest narzędziem o wysokiej precyzji, dzięki czemu z jego pomocą możemy uzyskać zarówno rozległy wzór cięcia, jak i bardzo drobne, ciasno rozmieszczone elementy. Jednym słowem – jeżeli wymagamy wysokiej dokładności, powinniśmy zdecydować się na cięcie laserem.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułIreneusz Zyska został pełnomocnikiem rządu do spraw odnawialnych źródeł energii
Następny artykułMłodzież II LO pamiętała o urodzinach noblistki