Strona główna Wydarzenia Żarów Co zmienić w szkole? Dzieci z Zastruża mają głos

Co zmienić w szkole? Dzieci z Zastruża mają głos

0

Debata szkolna na stałe wpisała się w demokratyczne karty funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu. 2 grudnia po raz kolejny wszyscy uczniowie z kl. I – VIII mogli zaprezentować na forum swoje pomysły zmian w szkole.

Każdy chętnie skorzystał ze swego prawa do wyrażania opinii, swego zdania i niczym nieograniczonego stanowiska, bo marzenia nie mają granic! Uczniowie bardzo śmiało i w pełni odpowiedzialnie wyrażali swe sugestie. Wielu uczniów wskazywało na ogrom pozytywnych zmian, jakie przyniosły wcześniejsze debaty, gdzie ich głos i stanowisko potraktowane zostały poważnie: powstało wielofunkcyjne boisko sportowe, plac zabaw, przeprowadzono remonty w szkole, a po przeprowadzonym audycie wodnym wymienione zostały baterie umywalkowe.

Przygotowanie się do debaty zawsze nakłania uczniów do wyostrzenia zmysłu obserwacji i krytycznego myślenia. Uczniowskie propozycje dotyczyły wielu obszarów, m. in. ogrodzenia „orlika”, doposażenia placu zabaw, poszerzenia oferty zajęć pozalekcyjnych o konkretne propozycje, kultury osobistej uczniów, bezpieczeństwa. Były też głosy dotyczące rozbudowy placówki, budowy sali gimnastycznej, zajęć w stadninie koni, adopcji psów do zajęć dogoterapii. Dyrekcja szkoły odniosła się do wszystkich pomysłów, zapewniając, że będzie dążyć do ich realizacji, aby nam wszystkim żyło się lepiej.

Debaty ogólnoszkolne to nie tylko wspaniały sprawdzian dla dojrzałości uczniów, gdzie realizacja ich propozycji zmian daje uczniom poczucie sprawczości, ale przede wszystkim wzrost współodpowiedzialności za to, co wspólnie osiągnęliśmy, odpowiedzialności za szkołę, za społeczność szkolną.

/Monika Odon, SP w Zastrużu/

Poprzedni artykułPo śmierci 2-letniego Filipa. Rzecznik Praw Pacjenta: doszło do naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych
Następny artykułNiszczył samochody na Kotlarskiej [FOTO]