Strona główna Wydarzenia Wybielanie zębów – kiedy zdecydować się na zabieg?

Wybielanie zębów – kiedy zdecydować się na zabieg?

0

Wybielanie zębów to zabieg, który coraz częściej wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych lub dentystycznych. Dzięki niemu uśmiech wygląda bardziej estetycznie. Niekiedy zmienia to także sposób postrzegania całej twarzy. Tak zwany “hollywood smile”, lecz bez użycia licówek, dodaje kobietom, jak i mężczyznom pewności siebie. Kiedy warto pomyśleć o wybielaniu zębów?

Co decyduje o kolorze szkliwa?
Zęby bardzo często decydują nie tylko o tym, jak wygląda nasz uśmiech, ale także twarz. Zaniedbane uzębienie może wywierać wpływ na ogólną ocenę danej osoby. Niestety, mimo regularnej higienizacji, wizyt u dentysty i szczotkowania zębów szkliwo nadal może nie być krystalicznie białe. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim geny. Decydują o tym, jaki jest skład chemiczny tkanek, ich mineralizacja, a także kolor i grubość szkliwa. Zatem to kwestia rodzinna, na którą nikt nie ma wpływu. Z biegiem lat szkliwo dodatkowo się wyciera i ciemniejsza tkanka zębiny jest bardziej widoczna. Co może mieć wpływ na barwę zębów? Dieta oraz tryb życia. Głównie związane jest to ze spożywanymi produktami oraz przyjmowanymi lekami. Źle na szkliwo wpływa także palenie papierosów. Kolor naturalnych zębów może mieć odcień ciemniejszej bieli, kości słoniowej lub przyjąć żółtobrunatną formę. Idealnie śnieżnobiały uśmiech jest raczej możliwy tylko, dzięki wybielaniu zębów lub po założeniu licówek.

Kiedy można zdecydować się na wybielanie zębów?
Wybielanie zębów przeznaczone jest dla osób, które nie są zadowolone z tego, jak prezentuje się ich uśmiech. Jednak to nie zabieg przeznaczony każdemu człowiekowi. Wybielanie zębów u dentysty w smile.expert Wrocław wykonuje się tylko w przypadku pełnoletnich pacjentów. Ciąża oraz okres karmienia piersią również wykluczają tę możliwość. Do przeciwwskazań należą również choroba parkinsona lub przyzębia, padaczka, a także alergia na wykorzystywany preparat podczas wybielania zębów. Cena waha się od 1000 zł wzwyż w zależności od sposobu wykonania zabiegu, kondycji uzębienia i wykorzystanego materiału wybielającego. Przed wybielaniem zębów u dentysty wszelkie ubytki muszą być wyleczone, a kamień nazębny usunięty podczas skalingu. Wybielić można też zęby martwe, lecz stomatolog musi się wpierw upewnić, czy leczenie odbyło się w prawidłowy sposób. Niektórzy korzystają także z domowych sposobów wybielania zębów. Te metody są jednak mało skuteczne i bardzo często nie dają długotrwałego efektu, w przeciwieństwie do wybielania zębów u dentysty. Zwykłe pasty rozjaśniające szkliwo mogą minimalnie zmienić jego barwę, lecz z pewnością nie usuną wszelkich przebarwień czy plam.

Jak zadbać o wybielone zęby?
Aby efekt uzyskany po wybielaniu zębów utrzymał się, jak najdłużej stomatolodzy z smile.expert Wrocław, proponują, żeby wdrożyć kilka zmian w codziennym życiu,  szczególnie zaraz po zabiegu. Przede wszystkim nie należy palić papierosów przez przynajmniej 7 dni, lecz najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować z tej czynności. Warto także odżywiać się zgodnie z zasadami tak zwanej “białej diety”. Polega na tym, że pewne pokarmy, napoje, przyprawy oraz sosy o szczególnie ciemnym zabarwieniu, takie jak np. kawa, mocna herbata, wino, coca cola, wiśnie, jagody, porzeczki, buraki, czerwona kapusta, kurkuma, czy curry są eliminowane kosztem białych produktów spożywczych. Po wybielaniu zębów trzeba o nie dbać, jak o te naturalne i regularnie sprawdzać ich stan podczas wizyt kontrolnych u stomatologa.

/Artykuł sponsorowany/