Strona główna 112 Seniorka straciła blisko 2 tys. złotych. Złodziej skorzystał z otwartych drzwi

Seniorka straciła blisko 2 tys. złotych. Złodziej skorzystał z otwartych drzwi

2

Świdnicka policja ponownie apeluje do mieszkańców o czujność i niepozostawianie otwartych drzwi do mieszkania. – Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony – wskazują. O przykrych konsekwencjach niezastosowania się do tych porad przekonała się ostatnio seniorka z gminy Świdnica.

87-latka zmuszona była powiadomić policję o kradzieży mieszkaniowej. Złodziej wykorzystał fakt niezamknięcia na klucz drzwi wejściowych do mieszkania oraz nieuwagę domowników i ukradł portfel z pieniędzmi – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Kobieta straciła 1900 złotych w gotówce. W ostatnich dniach był to już drugi przypadek rabunku, podczas którego złodzieje skorzystali z otwartych drzwi. Stąd ponowny apel policji.

Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań. Zdarza się, że w jednym bloku znajdą nawet kilka mieszkań, w których domownicy, będąc wewnątrz pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek, a w przedpokoju torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy – przypomina Ząbek.

Wylicza przy tym podstawowe zasady, które pozwolą zapobiec podobnym sytuacjom:

  • przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.
  • zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
  • zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.
  • niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPolski Nobel dla pochodzącego ze Świdnicy naukowca
Następny artykułCzas na derby i hit 8. kolejki II ligi!