Strona główna Wydarzenia Powrót do domu przed świętami – jak poprawić sobie humor?

Powrót do domu przed świętami – jak poprawić sobie humor?

0

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób jedyny czas w roku, kiedy mogą w pełni odpocząć i spędzić wolne chwile w towarzystwie bliskich. Studenci masowo powracają do rodzinnych domów z wynajmowanych mieszkań czy akademików. Bywa też, że praca wymaga od nas wyjazdu na drugi koniec kraju albo nawet i za granicę, więc okres świąteczny to wyjątkowa okazja, by nieco się zrelaksować i zażyć rozrywki. Szybko jednak może się okazać, że wbrew pozorom nie mamy co robić z wolnym czasem. Jak sobie z tym poradzić? Warto sięgnąć po klasyczne rozwiązania, które przy pomocy nowych technologii lub ciekawych pomysłów mogą okazać się idealnym przepisem na poprawę humoru.

Woman lying on the sofa and reading a book she received as Christmas gift, she has just unwrapped it

Nie nudź się – czytaj  
Chociaż coroczne badania Biblioteki Narodowej pokazują, że niecałe 40% Polaków czyta jedną książkę rocznie, to jednak na takie statystyki warto wziąć poprawkę. Wystarczy wsiąść do tramwaju czy autobusu miejskiego, by zobaczyć przynajmniej jedną osobę, która trzyma w ręku jakąś grubszą książkę albo akurat przewija stronę na czytniku e-booków. Również takie wydarzenia jak targi książki pokazują, jak wiele osób kocha czytanie – świadczy też o tym stale powiększająca się oferta polskich wydawnictw, zarówno w zakresie tłumaczeń zagranicznych hitów, jak i promocji doskonałych rodzimych pisarzy.

Czytanie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeśli chcemy nieco uciec od problemów i choć na chwilę zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą czy domem, to wystarczy sięgnąć po dobrą książkę. Niegasnącą popularnością cieszy się proza Stephena Kinga, który często nazywany jest królem grozy. Ci, którzy wolą sięgać po dzieła rodzimych pisarzy, mogą zainteresować się twórczością Remigiusza Mroza lub sięgnąć po reportaże Justyny Kopińskiej.

Czytanie uczy, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, a przede wszystkim stanowi doskonałą rozrywkę bez względu na wiek czy upodobania. Jeśli często dojeżdżamy autem do pracy, możemy też zdecydować się na audiobooka. Tym sposobem książka będzie nam towarzyszyła np. w drodze na zakupy, gdy będziemy polowali na prezenty dla najbliższych.

Nie zamykaj się w domu
Chociaż pogoda w okresie Bożego Narodzenia może być naprawdę kapryśna, to jednak nie trzeba tkwić uparcie w czterech ścianach. Zima, nawet jeśli nie rozpieszcza temperaturami, ma w sobie pewien urok. Dlatego jeśli chcemy poczuć się lepiej i jednocześnie nacieszyć oko ładnymi widokami, zdecydowanie warto wybrać się na długi spacer. Wystarczy ciepło się ubrać i zaprosić kogoś bliskiego, by ruszyć na spokojną przechadzkę po rodzinnej miejscowości. Finałem może być kubek gorącego kakao w ulubionej kawiarni. Jak widać doskonały relaks mogą zapewnić nam proste czynności, które bywają niedoceniane w natłoku codziennych obowiązków.

Również inne aktywności fizyczne na świeżym powietrzu są bardzo zalecane. Jeśli w naszej rodzinie są dzieci, warto zabrać je na sanki. Może też w pobliżu naszego domu zostało otwarte lodowisko? Aktywny odpoczynek potrafi zdziałać cuda i pomóc w chwilach, kiedy humor niekoniecznie dopisuje. Nawet wspólne lepienie bałwana czy bitwa na śnieżki może naładować pozytywną energią na kolejne dni.

Nadrób filmowe zaległości
Na co dzień nie mamy za bardzo czasu, żeby wybrać się do kina, przez co umykają nam największe hity? A może pracujemy do późna, więc jeśli w telewizji pojawi się coś ciekawego, to i tak przegapiamy premierę? Święta to znakomita okazja, by nadrobić filmowe braki i obejrzeć produkcje, na które szczególnie czekaliśmy. Nie trzeba przy tym przeciskać się na zatłoczonej sali kinowej i płacić zawyżonej ceny za opakowanie popcornu. Kino możemy z łatwością urządzić sobie w domu. Wystarczy telewizor 4K i VOD filmy.

Przykładowo w ofercie Vectra VOD mamy dostęp do najnowszych filmów z każdego gatunku. Aktualnie mamy tam do dyspozycji ponad 7 tysięcy tytułów, w tym również seriali i bajek. W przypadku VOD nie musimy czekać, aż miną reklamy pojawiające się średnio co pół godziny. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie i już możemy wybierać z szerokiej biblioteki najgłośniejszych produkcji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W razie potrzeby można zatrzymać oglądanie i wrócić do niego później.

Odpocznij z ulubioną muzyką
Muzyka towarzyszy wielu z nas na co dzień. Włączamy ulubioną playlistę w drodze do pracy, podczas robienia obiadu, sprzątania domu czy w trakcie porannego biegania. Zdarza się jednak, że jednocześnie zapominamy przy tym, by faktycznie docenić ukochanych artystów.

Wykorzystajmy zatem świąteczny czas, by przesłuchać najnowszą płytę wykonawcy, którego piosenki znamy już od lat. Skupienie się wyłącznie na muzyce pozwala zapomnieć o troskach, dzięki czemu szybciej poczujemy się rozluźnieni. Podczas słuchania możemy przygotować sobie herbatę albo nalać kieliszek wina – zdecydowanie warto celebrować tak drobne momenty. Również i później, po powrocie do codzienności, powinniśmy pamiętać, by zawsze znaleźć choć kilka minut dziennie, by oddać się wyłącznie muzyce. Dzięki temu codziennie zapewnimy sobie chwilę odpoczynku.

/Reklama/

Poprzedni artykułAwaria ciepłociągu na Osiedlu Młodych
Następny artykułLoża Hochbergów odzyskała dawny blask [FOTO]