Strona główna Wydarzenia Strzegom O niepodległości z perspektywy rodzin. Projekt w Morawie

O niepodległości z perspektywy rodzin. Projekt w Morawie

0

W ramach pozyskanych przez Fundację św. Jadwigi z Morawy środków z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 realizowany jest projekt „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”.

W dniach 19-20.10.2019 r. i 26-27.10.2019 r. w Morawie odbyły się warsztaty biograficzno- historyczne i biograficzno-dziennikarskie. Warsztat biograficzny dotyczył znaczenia pamięci rodziny, wspomnień rodzinnych jako fundamentów międzypokoleniowej więzi i transmisji. Rozmawialiśmy o znaczeniu niepodległości, wolności, czym jest dla nas droga oraz czym są rodzinne biografie. Warsztaty były przestrzenią do nadania znaczeń osobom i wydarzeniom, w które angażowali się członkowie rodzin – opisują organizatorzy. Uczestnicy zastanawiali się nad wpływem rodzinnych biografii na pełnione role, motywacje, wartości, sposób funkcjonowania rodzin a także na nich samych. Był także okazją do pracy z rodzinnymi pamiątkami. Prowadząca, Alicja Przepiórska, przedstawiła także badania dotyczące kulturowej transmisji rodzinnej przesiedleńców, przedstawiła opracowania socjologiczne oraz prace dotyczące społecznych ram zbiorowej pamięci rodziny.

Podczas warsztatów historycznych chcieliśmy przybliżyć uczestnikom tło historyczne wydarzeń, które miały istotny wpływ na rodzącą się Niepodległą – dodają organizatorzy. Prowadzący, historyk Grzegorz Mikołajczyk, stworzył ramy w które uczestnicy mogli wpisać indywidualne rodzinne historie. Legiony, tworząca się II Rzeczypospolita ze zbrojnymi zrywami powstańczymi i kształtowaniem się granic, plebiscytami, tworzeniem się od nowa kultury demokratycznego państwa. Wybuch II wojny światowej, gwałt na naszej niepodległości, walka z niemieckim i radzieckim okupantem, zbrodni popełniane na ludności cywilnej i ofiary złożone przez wałczących żołnierzy. To tło w które wszyscy wpisali własne rodzinne biografie. Uczestnicy przedstawili losy swoich bliskich, pamięć o nich. Dzięki temu warsztatowi mogli poczuć znaczenie wydarzeń w które zaangażowane były ich rodziny.

12 uczestników – seniorów wspominało swoje rodziny, ich zaangażowanie się w czyny zbrojne, w walkę o Niepodległość. Opowiadali o swoich rodzinnych bohaterach, niejednokrotnie odkrywając znaczenie ich działalności patriotycznej i ofiary złożonej na ołtarzu wolnej Polski.

Celem projektu jest zachowanie wspomnień seniorów o nich, ich rodzinach i o rodzinnych bohaterach, którzy walczyli na różnych polach: angażując się w walkę zbrojną, intelektualną, realizując projekty pozwalające zachować dzieła sztuki, kultury dla potomnych, działający na polu zachowania tradycji i regionalnej, angażując się w działania społeczne. Kolejnym elementem projektu był warsztat dziennikarski, podczas którego Dariusz Kulpiński, oswajał uczestników z kamerą, przygotowywał do opowiedzenia noszonych sercu historii. Podczas warsztatu uczestnicy wybierali najdogodniejszą dla siebie formę wypowiedzi – dialog, opowieść, czytanie pamiętnika.

Efektem 4 dniowych warsztatów będzie powstanie filmu pt. „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin” . Będzie to historia mieszkańców Dolnego Śląska ich rodzin, która wplata się w historię odzyskiwania niepodległości przez Polskę i budowania polskości na ziemiach Dolnego Śląska a także stawania się przez nich Dolnoślązakami. Naszym celem jest przede wszystkim umieszczenie w świadomości mieszkańców Dolnego Śląska, że każdy z nas Dolnoślązaków poprzez swoją różnorodną historię rodzinną mógł mieć wpływ na budzenie się polskości, a przez to zachowywanie czy odzyskiwanie niepodległości przez Polskę.

Dyrektor Fundacji św. Jadwigi Marzena Muszyńska-Szwegler pragnie podziękować strzegomskim władzom miejskim za gościnność, dzięki której w strzegomskim Ratuszu 12 listopada o godz. o godz. 12.00 odbędzie się projekcja filmu „Droga do Niepodległości pisana biografiami naszych rodzin”, spotkanie z świadkami czasu oraz wykład pt. „Znaczenie biografii rodzinnych” wygłoszony przez dr Bognę Bartosz, psychologa, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

/Fundacja św. Jadwigi, opr. red./

Poprzedni artykułFestiwal filmowy rozpoczęty [FOTO]
Następny artykułNowe drzewa i krzewy usychają [FOTO]