Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Niedziela z Warszawą M20

Niedziela z Warszawą M20

0

Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na spotkanie z absolutnie unikatowym i wyjątkowym eksponatem, kolejową drezyną motorową Warszawa M20. Pojazd zakupiony został przez muzeum w 2016 roku i po trwającej 2 lata odbudowie został przywrócony do ruchu.

Zapraszamy do zapoznania się niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20. Dokumentację przebudowy samochodu na drezynę opracowało Biuro Konstrukcyjno – Technologiczne Sprzętu Budownictwa Miejskiego w Warszawie w październiku 1955 roku. Produkcja drezyn M20 była prowadzona w Kolejowych Zakładach Naprawczych Skalmierzyce.

Przebudowa Samochodu Warszawa na drezynę M20 odbywała się przez cały okres produkcji samochodów przez FSO. Przebudowywane były kolejne typy samochodów produkowanych w fabryce na Żeraniu. Podstawowymi elementami przebudowy były: zabudowa pod podłogą samochodu w środku ciężkości podnośnika obrotnicy, który umożliwiał zmiany kierunku jazdy drezyny, blokada układu kierowniczego, wymianę kół gumowych na koła kolejowe oraz inne pomniejsze zmiany. Wszystkie te zmiany konstrukcyjne umożliwiały to, że samochód na przemian mógł jeździć po torach lub drodze, w zależności od potrzeb.

Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza od godz. 10.00 do 16.00 w dniu 17 listopada 2019 roku.

/mn/

Poprzedni artykułTwierdza Szarych Wilków zdobyta! [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Pl. Grunwaldzki