Strona główna Wydarzenia Świdnica Nauka i zabawa na Słowacji

Nauka i zabawa na Słowacji [FOTO]

0

Już po raz trzeci uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy spotkali się z uczniami z Niemiec, Chorwacji, Portugalii, Słowacji i Szwecji podczas międzynarodowej wymiany w ramach projektu „Don’t be afraid of math” finansowanego z środków programu Erasmus+ . Językiem roboczym projektu jest język angielski. Tym razem gospodarzem spotkania była szkoła z Novej Dedinki w pobliżu Bratysławy.

Grupa uczniów realizujących matematyczny projekt wzięła udział w grze „Symulacja przedsiębiorstwa- Produkcja ORIGAMI”. Uczestnicy zostali podzieleni na konkurujące ze sobą międzynarodowe zespoły – przedsiębiorstwa, a specjalnie wybrani uczniowie stanowili obsługę banku, a także hurtowni papieru, narzędzi i instrukcji.

Każde przedsiębiorstwo dostawało na start 100 beanów (waluta używana w czasie gry) jako bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności. Uczniowie w wylosowanych grupach zajęli się organizowaniem przedsiębiorstwa, produkcją i sprzedażą. Musieli sami zadbać o środki produkcji – kupowali nożyczki, linijki, papier oraz instrukcje wykonania origami. Modyfikowali oferowany asortyment aby był atrakcyjniejszy, dbali o sprzedaż, płacili podatki, opłacali rachunki za prąd i wynajęcie pomieszczenia, a w końcu sporządzali rachunek zysków i strat. Uczniowie uczestnicząc w symulacji , mieli okazję sprawdzić się w pracy zespołowej (organizacja i synchronizacja działań, podział pracy, praca w stresie), w pełnieniu określonych ról, w umiejętności efektywnego wykorzystania czasu oraz planowania działań. Ponadto mieli możliwość doświadczyć „na sobie” efektów działania praw popytu, konkurencji, stóp procentowych . Gra ta pozwoliła na kształcenie wyobraźni geometrycznej (odczytanie płaskiego schematu, budowa bryły przestrzennej) oraz rozwijanie zdolności manualnych. Wszyscy uczestnicy świetnie się przy tym bawili.

W programie międzynarodowego spotkania znalazł się też czas na odwiedzenie stolicy Słowacji. Tu uczestników projektu czekała wizyta w centrum nauki Aurelium. Po niesamowitym pokazie laserowym uczniowie poprzez zabawę i doświadczenie poznawali prawa matematyki, fizyki, chemii i biologii. W czasie wolnym zwiedzono historyczny zamek Devin, z którego rozciągał się przepiękny widok na Dunaj oraz Stare Miasto w Bratysławie.

Choć matematyka była przewodnim motywem wizyty, uczestnicy spotkania mieli także okazję do spływu Małym Dunajem. Mimo że niektórzy mieli lęk przed wejściem do canoe, to po półtoragodzinnej przygodzie nikt nie żałował!

Uczniowie uczestniczący w wymianie zostali niezwykle ciepło przyjęci przez goszczące ich rodziny. Przez pięć dni mieszkali w domach koleżanek i kolegów ze szkoły w Novej Dedince. Była to doskonała okazja do poznania słowackich zwyczajów i tradycji.

Uczniowie i nauczyciele w maju wyruszą do Chorwacji.

/inf. Szkoła Społeczna w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułOd dzisiaj zmiana przepisów. Policjant na drodze ma więcej uprawnień
Następny artykułWypadek na łączniku. Droga zablokowana [Aktualizacja]