Strona główna Wydarzenia Jak dobrać rakietę tenisową dla swojego dziecka?

Jak dobrać rakietę tenisową dla swojego dziecka?

0

W przypadku uprawiania wielu sportów potrzebne są pewne akcesoria. W kontekście dzieci ich wybór jest szczególnie istotny, gdyż źle dobrane gadżety mogą zniechęcić maluchy do danej aktywności. Dotyczy to także tenisa, a tutaj najważniejsze jest oczywiście dobranie odpowiedniej rakiety.

Te przeznaczone dla młodszych odbiegają od wersji dla ludzi dorosłych, lecz także w poszczególnych kategoriach dziecięcych widoczne są spore różnice. Jak dobrać odpowiedni wariant, który zapewni dziecku komfort i zachęci go do nauki tego sportu?

Jak zbudowana jest rakieta do tenisa?
Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na to jak zbudowana jest sama rakieta, ponieważ użyteczność gadżetu jest uzależniona właśnie od jakości i parametrów poszczególnych elementów. Ogółem rakieta składa się z rączki (uchwytu) oraz ramy, czyli pozostałej części, na którą składa się główka (wypełniona naciągiem, czyli siatką) oraz fragmentu łączącego rączkę i główkę, która z uwagi na swój kształt nazywana jest sercem.

Od wielkości główki uzależniona jest siła oraz precyzja uderzenia – im będzie większa, tym większa jest też powierzchnia kontaktu z piłką, a przez to lepsze uderzenie. Częstą praktyką jest natomiast wybieranie na samym początku rakiet o ciut większym rozmiarze główki, by dziecko bez problemu trafiało w piłkę i opanowało podstawy gry, po czym można zafundować dziecku rakietę o nieco mniejszej główce, która przyda się z kolei na etapie, w którym maluch zgłębia już aspekty dotyczące lepszego czucia piłki oraz większej precyzji – taki wariant pozwoli na zachowanie lepszego balansu między siłą, a precyzją uderzenia.

W kontekście ramy jej grubość ma spory wpływ na siłę uderzenia, lecz w przypadku dzieci nie jest to jeszcze tak ważny aspekt. Sam naciąg w rakietach dla dzieci wykonywany jest zwykle z wytrzymałego nylonu lub poliestru, choć te drugie z czasem tracą na elastyczności. Istotną kwestią jest rączka, a konkretnie jej rozmiar, który uzależniony jest zwykle od długości całej rakiety.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Ważnym kryterium wyboru jest waga rakiety, lecz w tym przypadku trudno jest kierować się wiekiem, gdyż wiele zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Drobne maluchy z pewnością lepiej będą się czuły z lżejszą rakietą, natomiast tym genetycznie lepiej zbudowanym, o wiele łatwiej może się grać modelami nieco cięższymi, które wymagają włożenia w uderzenie mniejszej energii.

Zwykle rakiety występują w trzech głównych kategoriach wagowych: do 270 gram, od 270 do 300 gram i powyżej 300 gram. Jeżeli po treningach dziecko będzie narzekało na ból w nadgarstku czy ramionach, to jest to sygnał o tym, iż dana rakieta jest dla niego zbyt ciężka. W przypadku osób grających w tenisa istotnymi parametrami są sztywność oraz balans rakiety, lecz w kontekście dzieci nie są to aż tak ważne czynniki – najlepiej sprawdzą się zatem rakiety średnio-sztywne oraz o tak zwanym balansie neutralnym.

Dużą uwagę trzeba natomiast zwrócić na długość rakiety, która ma być dopasowana do wzrostu dziecka. Ogólny podział obejmuje następujące przedziały wzrostowe i odpowiadającą im długość rakiety: wzrost poniżej 90 cm (rakieta 17 cali), 90-100 cm (19 cali), 100-112 cm (21 cali), 112-125 cm (23 cale), 125-140 (25 cali) i 140-165 cm (26 cali).

Więcej informacji można znaleźć na http://sliwinskitenis.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWieloletni radny odznaczony orderem
Następny artykułKto powinien korzystać z pakietów medycznych