Strona główna Kultura Żarowski Teatr Bezdomny świętował 20-lecie

Żarowski Teatr Bezdomny świętował 20-lecie [FOTO]

0

Dwadzieścia lat temu na jego deskach wystawione zostały pierwsze spektakle teatralne, a swój debiut miało wielu żarowskich aktorów. Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie w czwartek, 24 października świętował 20-lecie swojego funkcjonowania.

Jubileusz rozpoczął się rozmową z założycielem teatru – Ryszardem Dykcikiem, którą poprowadził Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Opowiedział on o początkach Teatru Bezdomnego, jego sukcesach i sposobie dobierania aktorów. – Do 1998 roku funkcjonował Teatr Tolerancja, który działał przy Żarowskim Ośrodku Kultury. Potem przedstawienia teatralne wystawiane były na plebanii, za zgodą ówczesnego proboszcza Zenona Ochla. Wystawialiśmy tam sztukę religijną „Hanusia”, która tak naprawdę zainspirowała mnie i zachęciła do ponownego założenia teatru – wspominał Ryszard Dykcik założyciel Teatru Bezdomnego w Żarowie.

Jak każdy teatr, również żarowski odniósł wiele sukcesów. Jednak największym i niezaprzeczalnym, jak twierdził Ryszard Dykcik, jest jego samo istnienie. Choć to również wiele nagród i wyróżnień w teatralnych konkursach. Na deskach teatru zagrało także wielu aktorów. – I to jest dla mnie największy sukces. Udana premiera, zadowolenie aktorów i niegasnąca ciekawość na twarzy widza – dopowiadał Ryszard Dykcik.

Jak przystało na urodziny, nie zabrakło upominków i okolicznościowego tortu. Były też gratulacje i podziękowania, które na ręce założyciela teatru i wszystkich aktorów, którzy licznie zjawili się na uroczystości, składali zaproszeni goście. Jubileuszowi towarzyszyła także wystawa poświęcona działalności żarowskiego teatru, którą przygotowało Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Wyświetlono również krótki film, w którym aktorzy teatru wypowiadali się, na czym polega jego fenomen.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułAwaria wodociągu
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń