Strona główna Wydarzenia Świdnica Wizyta nuncjusza apostolskiego na zakończenie obchodów 15-lecia diecezji

Wizyta nuncjusza apostolskiego na zakończenie obchodów 15-lecia diecezji [FOTO]

0

Nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio było ostatnim z planowanych na ten rok wydarzeń, związanych z jubileuszem powołania diecezji świdnickiej.

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004 roku.

Obchody 15-lecia ustanowienia diecezji rozpoczęły się 23 marca 2019 roku, od nabożeństwa z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. 6 kwietnia w Wałbrzychu odprawiona została msza papieska pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, zaś 8 maja odbył się odpust diecezjalny ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Z kolei 13 i 14 czerwca w Wałbrzychu obradował Episkopat Polski. 19 października odbył się ostatni z punktów diecezjalnych uroczystości.

Przychodzi czas, by dokonać uroczystego zamknięcia tego jubileuszu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na to zakończenie obchodów 15-lecia naszej diecezji przybył ponownie przedstawiciel Ojca Świętego, ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce – mówił podczas sobotniego nabożeństwa bp Ignacy Dec. – Wybierając wielkiego patrona dla diecezji, drodzy bracia i siostry, jesteście świadomi, że jest to wielki zaszczyt, ale i obowiązek, aby nadal wsłuchiwać się w jego nauczanie. (…) Dziękujmy za dary św. Jana Pawła II, patrona diecezji świdnickiej. Dzięki niemu wielu ludzi na całym świeci umocniło swoją wiarę, odnalazło się we wspólnocie Kościoła i otwarło się na światło Ewangelii, aby według niej kształtować swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne – przypominał w homilii abp Pennacchio.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński