Strona główna 112 Świdniccy policjanci ostrzegają przed nową metodą oszustwa

Świdniccy policjanci ostrzegają przed nową metodą oszustwa

1

Świdniccy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy nową metodą próbują wyłudzać pieniądze. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. To nowa metoda wyłudzania pieniędzy – na „Blika”.

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przestrzegają przed nową formą oszustwa internetowego. – Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, prosząc jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze – dodaje Ząbek.

Świdniccy policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
  • pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
  • pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
  • uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy,
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych,
  • kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi,
  • zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.

/KPP Świdnica, opr. mn/