Strona główna Temat dnia Uprawa malwy

Uprawa malwy

0

Kiedyś malwy rosły w każdym wiejskim ogrodzie, potem zostały nieco zapominanie, a dziś znów wracają do łask ogrodników. Doskonale wyglądają na tle jasnych ścian budynków, czy przy drewnianych ogrodzeniach. Można je sadzić w grupach, tworząc wielobarwne kompozycje lub z tyłu rabat z niższymi roślinami. Nie są to kwiaty trudne w uprawie, ale warto znać ich preferencje, aby zapewnić im odpowiednie warunki a z pewnością staną się dumą naszego ogrodu.

Wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie
Malwy z powodzeniem można uprawiać właściwie na każdej ziemi ogrodowej, nie mają bowiem zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Nie lubią jedynie piaszczystej ziemi ani zbitej i gliniastej, w której okresowo zalega woda. Idealnym podłożem dla malw jest dobrze przepuszczalna, żyzna gleba, które jest bogata w próchnicę. Zanim posadzimy malwy, dobrze jest najpierw przekopać ziemię i wymieszać ją z kompostem. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, choć poradzą sobie także w lekkim cieniu. W całkowicie zacienionym miejscu będą jednak gorzej rosły i słabiej kwitły, a ich pędy i liście pożółkną. Wybierając miejsce pod uprawę malw, warto wybrać zaciszne stanowisko, ponieważ silny wiatr może łatwo połamać ich wysokie pędy.

Wysiew i sadzenie
Zanim rozpoczniemy uprawę malw w swoim ogrodzie, musimy wiedzieć, że malwy są krótkotrwałymi bylinami, uprawianymi najczęściej jako rośliny dwuletnie, oznacza to, że zakwitną dopiero w drugim roku od wysiania. Wiosną możemy nabyć w centrach ogrodniczych roczne sadzonki malw, które zakwitną od razu. Możemy także zdecydować się na samodzielną ich uprawę. Musimy wówczas wysiać nasiona w okresie od czerwca do lipca do inspektu, z którego następnie przepikujemy siewki, a jesienią przeniesiemy je na miejsce stałe w ogrodzie. Nasiona możemy wysiewać także pod koniec lata, w momencie, kiedy naturalnie się one rozsiewają. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny pozyskane w ten sposób najintensywniej zakwitną dopiero za dwa lata. Nasiona malwy można dostać w renomowanych sklepach internetowych: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-malwy/

Nawożenie i pielęgnacja
Malwy nie mają wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Podlewać trzeba tylko rośliny w pierwszym roku uprawy, w kolejnych latach wystarczy dostarczać im wody tylko wówczas, kiedy podłoże jest przesuszone. Zbyt sucha gleba może doprowadzić bowiem do rozwinięcia się tzw. rdzy malwy. Choroba ta jest bardzo trudna do zwalczenia. Kiedy zatem zauważymy pierwsze jaj objawy, należy dokładnie usunąć zainfekowane liście lub nawet całe rośliny, aby nie rozprzestrzeniła się na całą uprawę. Przy podlewaniu musimy uważać, aby w glebie nie zalegał nadmiar wody, nie moczymy także liści roślin. Malwy nie tolerują bowiem zbyt wilgotnego podłoża, zaczynają wówczas gnić i zapadają na choroby grzybowe.

Te piękne kwiaty nie wymagają intensywnego nawożenia. Wystarczy 1-2 razy w ciągu sezonu zasilić je uniwersalnym preparatem. Inne zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga malwa to podwiązywanie pędów, które mogą osiągnąć nawet 3 m wysokości, aby zabezpieczyć je przed połamaniem. Przez cały okres kwitnienia powinniśmy także usuwać przekwitłe kwiatostany, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion. Dzięki temu możemy skutecznie wydłużyć kwitnienie malw oraz ich żywotność. Po przekwitnięciu usuwamy rośliny, zostawiając tylko te, z których planujemy pozyskać nasiona. Pamiętajmy przy tym jednak, że malwy bardzo łatwo się krzyżują, jest zatem mała szansa, że z zebranych nasion pozyskamy rośliny identyczne z matecznymi.  Malwy co prawda zakwitną w kolejnym roku, ich żywotność może bowiem sięgać 4-5 lat, jednak w następnych latach wytwarzają coraz mniej kwiatów, dlatego najlepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim. Malwy dość dobrze znoszą mrozy, jednak młode rośliny warto zabezpieczyć na zimę, okrywając je włókniną lub suchymi liśćmi.

/Artykuł sponsorowany/