Strona główna Wydarzenia Mistrzostwa świata w E-sporcie – czy mają coś wspólnego z prawdziwym sportem?

Mistrzostwa świata w E-sporcie – czy mają coś wspólnego z prawdziwym sportem?

0

Rok w rok, od ponad dekady, na niesłabnącej fali popularności gier komputerowych, organizowane są mistrzostwa świata w e-sporcie. Czy możemy mówić już o nowej dyscyplinie sportu, czy może jest to w dalszym ciągu rozrywka, nic niewnosząca do życia uczestników takich rozgrywek?

Mistrzostwa świata w E-sporcie?
Mistrzostwa świata w e-sporcie organizowane są przez różnych producentów gier komputerowych. Podczas takich zawodów uczestnicy rywalizują ze sobą, walcząc o miano najlepszego gracza lub najlepszej drużyny w grze, którą opanowali na poziomie zawodowstwa. I mimo że jest to wirtualna rozrywka, to pieniądze z wygranego turnieju są jak najbardziej realne – często wynoszą nawet kilka milionów dolarów do podziału kilkuosobowej drużyny. Turnieje tego typu organizowane są z wielkim rozmachem i potrafią trwać nawet tydzień. Najlepsi gracze świata posiadają rzesze fanów, którzy są skorzy do wydania sporej sumy pieniędzy na bilety upoważniającej do wejścia na trybunę, z której można na żywo oglądać potyczki ulubionych zawodników podczas trwania imprezy. Na trybunach można poczuć prawdziwe emocje rywalizacji – od smutku po przegranej, do radości po wygranej rozgrywce obserwowanej drużyny.

Dlatego też coraz częściej mówi się, że e-sport stał się nową dyscypliną sportową i powinien być traktowany na równi ze sportami wymagającymi aktywności fizycznej. Jak bardzo popularny jest e-sport, można przekonać się przyglądając się turniejom. Dla przykładu, w 2018 roku fani zajęli wszystkie z 50 000 dostępnych miejsc na trybunie, podczas finałowego starcia 2 drużyn w popularnej grze komputerowej. Przypuszczalnie fanów byłoby jeszcze więcej, gdyby znalazły się dodatkowe bilety w sprzedaży. A należy jeszcze nadmienić, że jeden z droższych biletów na taką imprezę, kosztował kilka tysięcy złotych.

Czym zatem różni się e-sport od sportu uprawianego na stadionach?
W obu przypadkach, aby wygrać, zawodnicy muszą opanować taktykę, mieć doskonałą spostrzegawczość oraz często refleks. Również bardzo ważna jest psychika zawodowców, czyli odporność na stres i umiejętność podejmowania szybkich i właściwych decyzji.

Atleci, aby być w najlepszej formie, muszą aktywnie trenować swoje ciała np. kobiety biorące udział w maratonach, wkładają damskie buty treningowe i odbywają wiele męczących okrążeń na bieżni. Ale profesjonalny e-sportowiec również zobowiązany jest do spędzenia wielogodzinnych treningów przed ekranem monitora, który wyczerpuje siły w równym stopniu co bieganie. Dodatkowo e-sportowcy także nie mogą sobie pozwolić na złą dietę czy też kompletny brak aktywności fizycznej. Bardzo często zatrudniają profesjonalnych trenerów osobistych, którzy dbają o ich zbilansowaną dietę oraz plan treningowy.

Czy zatem e-sport jest sportem?
Przez wielu dorosłych pasjonatów sportów, e-sport dalej będzie traktowany jako rozrywka dla najmłodszych, niemająca nic wspólnego z prawdziwym sportem. Jednakże wraz z nadejściem kolejnych pokoleń sytuacja na pewno się zmieni i jest kwestią czasu, aż e-sport na stałe zagości w rozumowaniu ludzi jako dyscyplina sportowa z krwi i kości. A być może kiedyś stanie się nawet dyscypliną olimpijską.

Poprzedni artykułPomniki Pamięci 1918 – 2018. 150 młodych ludzi w Krzyżowej
Następny artykułPomagali 11-latkowi w skateparku