Strona główna 112 Bezpieczna droga do szkoły. Policja zapowiada dodatkowe kontrole

Bezpieczna droga do szkoły. Policja zapowiada dodatkowe kontrole

0

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Świdniccy policjanci podjęli już działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza ogólnopolska akcja pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Dolnośląscy policjanci w ramach działań wyprzedzających już teraz sprawdzają tereny wokół placówek oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków drogowych i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji będą zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy są częściej narażeni na różnego rodzaje zagrożenia, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu kołowego. Mundurowi swoją obecnością będą przypominać kierującym o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach przemieszczania się uczniów do szkół i przedszkoli. Ponadto policjanci pod specjalnym nadzorem będą mieli pojazdy przewożące dzieci i młodzież, kontroli będzie podlegać przede wszystkim sposób przewożenia w nich najmłodszych pasażerów – dodaje Ząbek.

Przypomina przy tym, jak ważne jest, aby dzieci były odpowiednio przygotowane do pokonania własnej drogi do szkoły. – Powinny znać wszystkie niebezpieczne miejsca, które mogą napotkać, zmierzając na lekcje. Rodzice i opiekunowie muszą zaangażować się w proces uświadamiania najmłodszym zagrożeń, jakie mogą spotkać podczas drogi do szkoły. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy – podpowiada rzecznik policji.

Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów może pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły:

  • przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
  • pokażmy na co uczeń powinien zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzał na lekcje,
  • poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
  • wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,
  • pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułGiełda Staroci pełna skarbów! [FOTO/VIDEO]
Następny artykułSeniorka mogła stracić 70 tysięcy. Przed oszustami uratowali ją pracownicy banku