Strona główna Wydarzenia Świdnica Andrzej Scheer zostanie patronem ronda na Zarzeczu?

Andrzej Scheer zostanie patronem ronda na Zarzeczu?

2

Czy znajdujące się u zbiegu ulic Kopernika, Okrężnej i Przemysłowej rondo otrzyma imię wieloletniego kierownika nieistniejącego już kina „Gdynia”, autora licznych publikacji oraz społecznika – Andrzeja Scheera? Decyzję w tej sprawie podejmą świdniccy radni podejmą podczas najbliższego posiedzenia.

Dotychczas rondo u zbiegu ulic Mikołaja Kopernika, Okrężnej i Przemysłowej pozostawało bez nazwy. Z wnioskiem o nadanie mu imienia Andrzeja Scheera wystąpił Tomasz Krug. – Andrzej Scheer (1949-2010) urodził się 14. września 1949 roku w Świdnicy w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu świdnickiego I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kasprowicza, studiował geografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył Szkołę Oficerów Rezerwy i opuścił szeregi wojska po obowiązkowej rocznej służbie jako starszy kapral podchorąży. W latach 1980-1981 działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” prowadząc we Wrocławiu Biuro Organizacyjne Nauczycieli Dolnego Śląska – przytacza Małgorzata Synowiec, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego, w uzasadnieniu do przedłożonemu radnym projektu uchwały.

Po przeniesieniu się do Świdnicy był Radnym Miejskiej Rady Narodowej. W latach 1982-1986 pracował w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, znany był też jako wieloletni kierownik nieistniejącego dziś kina „Gdynia”. Od 1976 roku przez szereg lat Andrzej Scheer przewodniczył Komisji Opieki nad Zabytkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) w Świdnicy. Za czasów, gdy proboszczem dzisiejszej katedry świdnickiej był ksiądz dziekan Ludwik Sosnowski, Andrzej Scheer pełnił funkcję sekretarza powołanej przez księdza Sosnowskiego Społecznej Rady Konserwacji i Renowacji kościoła parafialnego. Napisał też książeczkę, Krzyże pokutne Ziemi Świdnickiej”, która miała dwa wydania (w 1984 roku oraz w 1987 roku) i publikację o dziejach Świdnicy. Był autorem bądź współautorem kilkuset publikacji i artykułów z dziedziny historii kolejnictwa, dziejów poczty, a także znawcą kamiennych krzyży pokutnych – wylicza Synowiec. – Aktywnie działał w Komitecie Redakcyjnym „Rocznika Świdnickiego”, należał też do pierwszego zespołu redakcyjnego „Wiadomości Świdnickich” oraz wielu organizacji i stowarzyszeń: PTTK, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Stowarzyszenia Autorów Polskich — Oddział we Wrocławiu, Polskiego Związku Filatelistów.

Jak stwierdzono w projekcie uchwały, nadanie rondu imienia Andrzeja Scheera byłoby wyrazem pamięci i podziękowania za jego zasługi dla Świdnicy i całego regionu. Ostateczną decyzję w tej sprawie świdniccy radni podejmą 27 września.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnicka obwodnica wyborcza
Następny artykułStrącić Sokoła ze szczytu ligowej tabeli