Strona główna Wydarzenia Świdnica Z seniorami o bezpieczeństwie na drodze

Z seniorami o bezpieczeństwie na drodze

0

Krajowa Rada Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i policja przy wsparciu starostwa powiatowego w Świdnicy są organizatorami akcji edukacyjnej „Bezpieczny senior na drodze”. W piątek w auli I LO o najczęstszych zagrożeniach i błędach popełnianych podczas poruszania się na drodze mogli dowiedzieć się mieszkańcy powiatu świdnickiego. Z możliwości skorzystała garstka seniorów.

 Statystyki są dramatyczne. – W roku ubiegłym na polskich drogach zginęły 2862 osoby.  Według analiz KRRD  W 40% tych zdarzeń biorą udział osoby po 60 roku życia – mówił Mariusz Stal, przedstawiciel Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i pomysłodawca tej akcji. – Informacje GUS mówią, że osób po 60 roku życia w Polsce jest dziś 9 milionów, a za 5 lat będzie wynosiła 11 milionów – żyjemy dłużej i problem będzie narastał.

Programem „Bezpieczny senior” zostały objęte 94 miasta, w tym Świdnica. Celem jest przede wszystkim edukacja i kształtowanie właściwych postaw, w tym większa troska o empatię i kulturę korzystania z dróg. Michał Stal pytał świdnickich seniorów, kto  w ostatnich 23 latach czytał kodeks drogowy. Zgłosiła się tylko jedna osoba. Organizator akcji wskazał, że wiele błędów wynika właśnie z niewiedzy. Przez dwa dziesięciolecia przepisy dotyczące ruchu drogowego zmieniły się aż 357 razy, a niebawem wejdą kolejne, m.in. dotyczące jazdy na hulajnogach.

Nasza świadomość wzrasta, kiedy w telewizji widzimy statystyki wypadków, kiedy dotyczy to kogoś z naszych bliskich i kiedy 1 listopada  stawiamy świeczkę na grobie ofiar wypadku myśląc „taka niepotrzebna przedwczesna śmierć – mówił pomysłodawca akcji. Według statystyk codziennie na drogach w Polsce ginie 8 osób. Jeszcze 10 lat temu dziennie na drogach ginęło 15 osób.

Auto poruszające się z prędkością 50 km/h pokonuje w 1 sekundę dystans dokładnie 13,8m. Czas jest nieubłagany, Nasza reakcja psychofizyczna wraz z wiekiem spada. Należy pamiętać o zdrowym rozsądku, szczególnej uwadze – podkreślał asp. Marcin Kmiecik.

Funkcjonariusz  mówił też o bardzo niebezpiecznych zachowaniach seniorów jako pieszych. Osoby starsze często mają swoje przyzwyczajenia, przechodzą przez jezdnię na skróty, zamiast przez przejście dla pieszych, czym narażają siebie na poważne urazy.

Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł sprawdzić swój wzrok odczytując  trzeci rząd z tablicy okulistycznej oraz sprawdzić refleks na specjalnej maszynie. Wszyscy dostali certyfikat uczestnictwa w spotkaniu.

opr. Joanna Gnosowska
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułCzyj to psiak?
Następny artykułŻmija zygzakowata w Marcinowicach