Strona główna 112 Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy w całym kraju

Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy w całym kraju

0

Do wtorku, 3 września na obszarze całego kraju obowiązywać będzie pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Ma to być przede wszystkim sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zarządzenie dotyczące wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego, który obowiązuje od od środy 28 sierpnia (od godz. 00:01) do wtorku 3 września (do godziny 23:59) zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. – Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli – tłumaczą przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

/RCB, opr. mn/

Poprzedni artykułEksplozja kolorów na zakończenie wakacji!
Następny artykułŚwidnica muralami stoi. Andrzej Wajda spogląda na Spółdzielczą