Strona główna Wydarzenia Świdnica Hala na Zawiszowie i rondo na ul.Kopernika mają patronów

Hala na Zawiszowie i rondo na ul.Kopernika mają patronów

0

Jednomyślnie świdniccy radni zgodzili się na patronów ronda przy ulicy Kopernika/Kliczkowskiej i hali sportowej na Osiedlu Zawiszów. Hala będzie nosiła imię znakomitej siatkarki Haliny Aszkiełowicz-Wojno, a rondo Powstańców Warszawy 1944.

Wybierając Halinę Aszkiełowicz-Wojno – wybitną sportsmenkę o wyjątkowej osobowości – na patrona Hali Sportowo-Widowiskowej w Świdnicy upamiętniamy Jej szczególne zasługi dla Gminy Miasta Świdnicy. Od 1963 roku biorąc udział w wielu sezonach sportowych i reprezentując ówczesny Miejski Klub Sportowy “Polonia Świdnica”, jako podstawowa zawodniczka, w sposób znaczący przyczyniła się do popularyzacji sportu i siatkówki na terenie naszego miasta. Pod okiem znakomitego trenera i szkoleniowca, Tadeusza Ząbka osiągała bardzo wysokie wyniki sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych – argumentowali pomysłodawcy inicjatywy w uzasadnieniu do projektu uchwały o nadaniu imienia hali sportowej OSiR-u na osiedlu Zawiszów.

Po zakończeniu kariery Aszkiełowicz-Wojno propagowała ruch olimpijski oraz siatkówkę, integrując środowisko sportowe i olimpijskie Dolnego Śląska. Brała też udział w licznych spotkaniach z młodzieżą i sprawowała funkcję wiceprezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. W 2016 roku Halina Aszkiełowicz-Wojno otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

Z inicjatywy Klubu Radnych PO imię nadano także niedawno wybudowanemu rondu u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Kopernika. Rondo miało nosić nazwę Powstańców Warszawy, ale na wniosek radnego Krzysztofa Lewandowskiego została dodana data powstania – 1944.

/red./