Strona główna Wydarzenia W jaki sposób pozyskać pracowników z Ukrainy?

W jaki sposób pozyskać pracowników z Ukrainy?

0

Obecnie w Polsce pracuje około 800 tysięcy osób z Ukrainy. Co istotne, wciąż przybywają nowi, a i sami przedsiębiorcy nadal bardzo chętnie zatrudniają nowe zza naszej wschodniej granicy. W jaki sposób można pozyskać w Polsce pracowników z Ukrainy? Sprawdź.

  1. Wynajem pracowników od profesjonalnej agencji
  2. Bezpośrednie ogłoszenia o pracę

Wynajem pracowników od profesjonalnej agencji
Polecanym sposobem na zdobycie dobrych pracowników jest tzw. leasing pracowniczy, czyli wynajęcie odpowiednich osób od licencjonowanych agencji pracy i firm rekrutacyjnych. Wystarczy zgłosić się do rzetelnej i solidnej firmy, przedstawić swoje oczekiwania i wymagania dotyczące pracowników, aby otrzymać ofertę współpracy. Profesjonalne agencje zazwyczaj mają w swej bazie nie tylko pracowników z Ukrainy, ale również z innych krajów Europy Wschodniej.

Jakie korzyści wynajem pracowników może przynieść przedsiębiorstwu? Przede wszystkim sposób ten pozwala firmom na obniżenie ponoszonych przez nich kosztów oraz sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. Zlecając przeprowadzenie rekrutacji, rozmów i znalezienie odpowiednich osób firmie zewnętrznej, przedsiębiorstwo oszczędza cenny czas oraz środki przeznaczone np. na telefony czy spotkania z kandydatami. Co istotne, niewiele polskich specjalistów HR posiada tak naprawdę odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności (jak choćby znajomość języka ukraińskiego), które pozwalałyby na sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji. Zlecając to zadanie wyspecjalizowanej firmie, przedsiębiorca ma pewność, że wszystko przebiegnie w sposób w pełni fachowy i kompleksowy. Zazwyczaj agencje takie mają swe własne biura pośrednictwa pracy na Ukrainie, tak jak firma https://wynajempracownikow.pl/o-nas/, dzięki czemu posiadają oni bezpośredni dostęp do kandydatów chętnych do rozpoczęcia pracy właściwie od zaraz. Ponadto zwykle mają oni również szeroką bazę pracowników przebywających już w Polsce i chętnych do pracy, co pozwala na sprawną rekrutację i szybkie rozpoczęcie przez nich pracy. Wykwalifikowana agencja jest w stanie przeprowadzić rekrutację nawet do 100-150 pracowników, a także zapewnić kompleksową obsługę związaną z zatrudnianiem osób z Ukrainy.

Bezpośrednie ogłoszenia o pracę
Wiele firm, zwłaszcza dużych sieci handlowych czy zakładów produkcyjnych, poszukuje również pożądanych pracowników na własną rękę. Przygotowują w tym celu m.in. profesjonalne kampanie reklamowe skierowane do naszych wschodnich sąsiadów. Przykładem takiej kompleksowej kampanii, której celem jest pozyskanie nowych osób do pracy, jest sieć dyskontów Biedronka, której właścicielem jest Jeronimo Martins. Firma ta opracowała szereg reklam graficznych oraz filmów video w języku ukraińskim, przedstawiających zalety pracy w placówkach Biedronki. Ewentualni pracownicy z Ukrainy mogą się więc m.in. dowiedzieć, na jakie benefity mogą liczyć, decydując się na rozpoczęcie pracy w Biedronce. We wspomnianych filmach występują obecni pracownicy z Ukrainy. Są to zarówno szeregowi pracownicy, jak też kadra kierownicza, co pokazuje, że na rozwój w magazynach albo sklepach Jeronimo Martins może liczyć każdy solidny i rzetelny pracownik, bez względu na kraj, z którego pochodzi.

Bezpośrednie poszukiwanie pracowników przez firmę jest z pewnością zadaniem trudniejszym, niż zlecenie tego profesjonalnej agencji. Wymaga często oddelegowania odpowiednio wykwalifikowanych osób do zajmowania się ową rekrutacją. Duże korporacje i przedsiębiorstwa mogą sobie jednak na to pozwolić, tym bardziej, jeśli planują zatrudniać pracowników z Ukrainy regularnie.

/Artykuł sponsorowany/