Strona główna Wydarzenia Świebodzice Od września śmieci dużo droższe

Od września śmieci dużo droższe

7

Po trzygodzinnej dyskusji Rada Miejska Świebodzic 11 głosami za przy 9 przeciw przyjęła nowe stawki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Za śmieci segregowane od osoby opłata wzrasta z 12,90 zł do 19,90 zł, za niesegregowane  z 24,60 zł do 39,80 zł.

Burmistrz Paweł Ozga tłumaczył, że podwyżkę wymuszają rosnące opłaty, stosowane na wysypisku w Świdnicy, gdzie Świebodzice oddają odpady oraz wzrost opłat środowiskowych. Przypomniał również, że stawki nie były podnoszone od 2013 roku. Podał podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej, że bez podwyżek Zakład Gospodarki Komunalnej wygeneruje 1,9 miliona złotych długu. Obecne władze Świebodzic wypomniały poprzednikom, że nie podnosiły opłat o mniejsze kwoty, co obecnie wymusza bardzo dużą podwyżkę.

Opozycja w radzie wypomniała z kolei, że obecne władze zapowiadały w kampanii obniżenie dotychczas obowiązujących stawek. Radny Łukasz Kwadrans wskazałna dobrą sytuację finansową Świebodzic. – Nasze zadłużenie sięga zaledwie 18% procent – wskazywał. Opozycyjni radni przekonywali, że miasto stać na to, by nie wprowadzać tak drakońskich podwyżek.

Większość przegłosowała nowe stawki. Taryfa zacznie obowiązywać od września 2019.

/asz/