Strona główna Wydarzenia Strzegom „Moja i Twoja historia”. Międzypokoleniowe warsztaty teatralne w Morawie

„Moja i Twoja historia”. Międzypokoleniowe warsztaty teatralne w Morawie

0

W dniach 25-28 czerwca w pałacu w Morawie, będącym siedzibą Fundacji św. Jadwigi, w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” odbyły się warsztaty teatralne.

Odbyliśmy podróż do świata emocji, zmysłów, komunikacji, do teatru. Pod skrzydłami Oskara Hamerskiego, aktora Teatru Narodowego w Warszawie tworzyliśmy etiudy teatralne pt. „Moja i twoja historia”. Warsztaty miały charakter międzypokoleniowy, brali w nich udział uczniowie I LO z Wałbrzycha oraz Seniorzy uczestniczący w projekcie. Podczas czterech dni warsztatów teatralnych z Oskarem Hamerskim poznawaliśmy techniki sztuki aktorskiej, metody improwizacji, pracy ze zdjęciem, opowiadania historii, szykując się do przedstawienia naszych historii. Wspólnie tworzyliśmy twórczą przestrzeń dla każdego, zapraszając do sięgnięcia do wspomnień, refleksji, marzeń do nawiązywania przyjaźni. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy mieli także możliwość odbyć spotkanie biograficzne z Melittą Sallai, a także gościli w Strzegomiu podczas przedstawienia słowo – muzycznego grupy Seniorów z Domu Senior Wigor – opowiada Alicja Przepiórska, koordynatorka projektu

Było nie tylko intensywnie, twórczo, szkoleniowo, ale swobodnie z poczuciem humoru. Poznaliśmy tak wiele rzeczy ze sztuki aktorskiej, tyle wspaniałych opowieści, nauczyliśmy się wzajemnych relacji, panowania nad emocjami i ich udawania. Stworzyliśmy wiele etiud aktorskich, krótkich skeczów, wszystko oparte głównie na naszych wspomnieniach, jednak podane w formie totalnej improwizacji. Ktoś może powiedzieć, że może nie były to dzieła sztuki, ale wiem, że stworzyliśmy jedno dzieło sztuki, a nawet śmiem twierdzić arcydzieło sztuki. To nasz zespół, młodych i starszych, który w przeciągu czterech dni stał się jednym żywym organizmem – ocenia jeden z uczestników przedsięwzięcia, Jacek Ślaziński. – Świetną atmosferę stwarza również miejsce, gdzie odbywają się warsztaty, a mianowicie Pałac Morawa. Piękne otoczenie, park ze stawem, ale przede wszystkim pracujący tam ludzie – podkreśla.

Warsztaty teatralne odbyły się w ramach projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”.

/Fundacja św. Jadwigi w Morawie, opr. mn/

Poprzedni artykułZderzenie dwóch aut pod Świebodzicami. Trzy osoby ranne [FOTO]
Następny artykułNajwiększe centrum z materacami i łóżkami na Dolnym Śląsku. Nowy salon już otwarty w Świdnicy [FOTO]