Strona główna 112 55 wykroczeń w jeden dzień. Akcja “Bezpieczny pieszy”

55 wykroczeń w jeden dzień. Akcja “Bezpieczny pieszy”

0

We wtorek w Świdnicy i powiecie świdnickim policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny pieszy”, podczas których objęli szczególnym nadzorem rejony przejść dla pieszych.

Zdjęcie archiwalne

W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili 55 wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz pieszych, z czego 30 zakończyło się w drodze postępowania mandatowego.

25 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia prędkości w obrębie przejść dla pieszych, a 3 nieprawidłowego przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Funkcjonariusze podczas akcji nadzorowali także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach bez wyznaczonych chodników oraz sprawdzali, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych oraz stosują się do sygnalizacji świetlnej.

Policja przypomina: Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne  pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Za tego typu wykroczenia taryfikator przewiduje grzywnę, w zależności od rodzaju wykroczenia, od 200 do 500 złotych i aż 10 punktów karnych.

/Źródło KPP w Świdnicy/