Strona główna Wydarzenia Świdnica Sukces świdnickich modelarzy w Kijowie

Sukces świdnickich modelarzy w Kijowie

0

IPMS Świdnica – Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im. PFT  uczestniczyło w Kyiv Scale Modellers Battle 2019 organizowanym przez IPMS Boryspil Ukraina. Była to doskonała okazja do zaprezentowania swoich prac, wymiany modelarskich doświadczeń, zacieśnienia przyjaźni międzyklubowych, ale przede wszystkim do rywalizacji konkursowej.

W szranki na kijowskim festiwalu stanęło wielu doświadczonych i cenionych modelarzy, nie tylko z Ukrainy, ale z Polski, Słowacji, Niemiec, Kanady, Izraela, Rosji, Azerbejdżanu, Białorusi. Najliczniejszą grupą polską była drużyna reprezentująca IPMS Świdnica w składzie Tomasz Zbigniew Kędzierski, Piotr Wit, Jacek Miśkiewicz, Krzysztof Bytniewski, Jarosław Klimkowski, Jan Szmiel, Marcin Matejko( nieobecny, wystawiający model), wspierana przez sympatyków nie zrzeszonych- Elżbietę Klimkowską i Mieczysława Barylaka.

Świdniccy modelarze świdniccy odnieśli spore sukcesy, zdobywając wiele nagród i wyróżnień:

I miejsce
Marcin Matejko Samoloty Skala 1/32 Laird turner meteo

II miejsca

Jarosław Klimkowski Figurki do 75mm Fallout 3

Pojazdy wojskowe kołowe 1/35 Otter

Krzysztof Bytniewski Samoloty odrzutowe1/72 Mig-29A

Jacek Miśkiewicz Pojazdy wojskowe skala 1/48 Schwimm Wagen

Piotr Wit Samoloty 1/72 Curtiss P36-A

 III miejsca

Jan Szmiel Pojazdy wojskowe skala 1/48 Is-2m

Śmigłowce Mi 24v

Oprócz modeli i dioram modelarze prezentowali swoje stoisko klubowe, które zostało docenione i nagrodzone I miejscem. Zwiedzający mogli zapoznać się na nim z wieloletnią historią świdnickiego IPMS, o której zwiedzającym kijowski festiwal opowiadał prezes stowarzyszenia Tomasz Zbigniew Kędzierski.

Klubowy wyjazd do Kijowa bogaty był nie tylko w nagrody. Modelarze zwiedzili muzea tematyczne – Narodowe Muzeum Lotnictwa w Kijowie, Muzeum Czarnobylskie, Narodowe Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945. Poznali bogatą historię miasta, dawną i tą współczesną, ciągle żywą na Majdanie Niezależności. Okazją do poznania bogatej kultury Ukrainy były Dni Kijowa, które trwały podczas festiwalu. Wyjazd ten zaowocował nowymi, modelarskimi znajomościami, a co za tym idzie zaproszeniami na podobne konkursy do Lwowa i Azerbejdżanu.

Wyjazd na Kyiv Scale Modellers Battle 2019 był doskonałą okazja do promowania Świdnicy za wschodnią granicą.

Elżbieta Klimkowska, opr. red.