Strona główna Wydarzenia Nagrodzeni za najlepsze pomysły na biznes i inicjatywę społeczną

Nagrodzeni za najlepsze pomysły na biznes i inicjatywę społeczną [FOTO]

0

Druga edycja Kongresu Młodzieży Przedsiębiorczej – „Młodzi z pomysłem na przemysł 4.0” dobiegła końca. Uczniowie szkół średnich i gimnazjów z powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego i dzierżoniowskiego w ramach konkursu – uczestniczyli w warsztatach, rozwiązywali zadania i tworzyli własne biznesplany. Najlepsze zespoły i ich innowacyjne pomysły otrzymały dziś w auli Społecznej Akademii Nauk w Świdnicy cenne nagrody i wyróżnienia. Które okazały się najciekawsze?

Organizatorami konkursu jest Społeczna Akademia Nauk w Świdnicy, we współpracy z Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową i Stowarzyszeniem Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości, a także partnerami i fundatorami – Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz spółką epeKoks z Wałbrzycha. Patronat nad projektem objęli prezydent Świdnicy oraz starosta świdnicki.

II Kongres Młodzieży Przedsiębiorczej dotyczył przede wszystkim przedsiębiorczości i innowacyjności biznesowych, a także inicjatyw społecznych. Jego nadrzędnym celem było edukacja, rozwijanie umiejętności i kompetencji młodych ludzi. Sam projekt składał się z kilku etapów, obejmujących – udział w warsztatach, rozwiązywanie zadań na platformie internetowej – case studies, przygotowanie pomysłu na biznes lub inicjatywę społeczną i ich prezentacja przed komisją – podsumował tegoroczną edycję dr Jarosław Szandurski, dziekan Społecznej Akademii Nauk w Świdnicy.

W gali finałowej wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy ze szkół uczestniczących w projekcie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też m.in. Alicja Synowska, członek Zarządu Powiatu Świdnickiego, Tomasz Pluta, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Roman Etel, prezes Zarządu spółki epeKoks Sp. z o.o., Paweł Ułaszewski, wiceprezydent SIPH, Mariusz Boczkowski, prezes Dolnośląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, a także Krystyna Lasek, prezes Uniwersytetu III Wieku.

Podczas finału konkursu uczestnicy wysłuchali wykładu na temat przedsiębiorczości. O jej definicji, cechach, które powinny posiadać osoby przedsiębiorcze czy przedsiębiorczości w codzienności mówił dr Łukasz Olipra, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Społecznej Akademii Nauk w Świdnicy.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się w sumie 31 zespołów, które przygotowały 18 projektów. Każdy z etapów podlegał punktacji, a o ostatecznym zwycięstwie zadecydowała prezentacja pomysłu na biznes i inicjatywę społeczną (17 projektów) przed komisją konkursową, składającą się z przedsiębiorców i władz miasta.

Gratuluję młodzieży przygotowanych projektów. Niezależnie od nagród, każdy z was, kto podjął się tego wyzwania, zrobił bardzo ważny krok w przyszłość. Droga do sukcesu jest czasami długa i każde doświadczenie jest niezwykle istotne. To, co nas urzekło w trakcie prezentacji, to ogromna pasja, z jaką przedstawialiście swoje pomysły. Życzę, by ten zapał nigdy was nie opuszczał, nawet gdy przydarzą się niepowodzenia – mówił Tomasz Pluta, przedstawiciel Zarządu WSSE.

Nagrody za najlepsze pomysły otrzymali:

I miejsce (1000 zł) – projekt „Efekt motyla” – mający na celu zwiększenie populacji pożytecznych owadów, w tym motyli i poprawę stanu środowiska – poprzez budowę m.in. kwietnych łąk wzdłuż drogi czy pasiek w mieście – zespół: Aleksandra Łagowska, Laura Głębocka oraz Natalia Basiak, opiekun: Marta Mikołajczyk; Zespołu Szkół nr4 w Wałbrzychu,

II miejsce (700zł) – projekt Animaloterapia Kawia Domowa – mający na celu organizację animaloterapii z udziałem świnek morskich, rozwój ich hodowli i popularyzację – zespół: Weronika Gołąb, Aniela Winiarczyk oraz Nikola Zarzycka, opiekun – Elwira Podhalicz; Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie,

III miejsce (500 zł) – projekt Red Bucket – mający na celu utworzenie działalności gospodarczej, świadczącej kompleksowe usługi porządkowe połączone z transmisją na żywo; zespół – Katarzyna Czursina i Wiktor Młynarkiewicz; opiekun: Violetta Kuklińska-Woźny; ZSHT w Świdnicy.

Nagroda publiczności – projekt Stowarzyszenie „LetMeGuide” – stanowiące pewnego roadzju intweaktywny przewodnik po mieści i jego zabytkach, najważniejszych punktach i atrakcjach, Konrad Skóra, Kamil Wąskowski i Wiktor Petryszyn, opiekun: Helena Kosmala

Wszystkie pozostałe projekty otrzymały wyróżnienia. Każdy uczestnik dostał także certyfikat uczestnictwa w kongresie. Pomysły na przemysł i inicjatywę społeczną można obejrzeć na pierwszym piętrze Społecznej Akademii Nauk w Świdnicy.

/Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka/

Poprzedni artykułSzczury spacerują po Osiedlu Młodych [FOTO]
Następny artykułŚwidniccy tancerze powołani do kadr Polski