Strona główna Wydarzenia Świebodzice “Bocian” znów poleci

“Bocian” znów poleci

0

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “Invest-Park” wesprze Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach w odrestaurowaniu kultowego, polskiego szybowca – SZD-9 Bocian o numerach SP-2400. Po renowacji szybowiec będzie przeznaczony do latania.

Szybowiec Bocian wykorzystywany obecnie przez Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach

Bocian to kultowy, oldschoolowy, dwuosobowy szybowiec o konstrukcji drewnianej. Produkowany był od 1953 roku w seriach oznaczonych literami: A, B, C, D, E. Kiedyś był traktowany jako szybowiec wyczynowy, obecnie szkolny i treningowy. Używany był również do zrzutu skoczków spadochronowych z tylnej kabiny, przewozu poczty, akrobacji oraz lotów na fali górskiej. Szybowiec ma doskonałość 26, czyli w wielkim skrócie – z wysokości 1 km przeleci 26 km odległości – tłumaczą przedstawiciele Towarzystwa Lotniczego.

W świebodzickim hangarze znajdują się Bociany serii D i E. Drugi z nich, o numerach SP-3037 spełnia swoje zadanie jako szybowiec szkolny, do akcji specjalnych, ale przede wszystkim służy do lotów pasażerskich. Z kolei Bocian serii E, o numerach SP-2400 ma zostać odrestaurowany i przeznaczony do latania dzięki wsparciu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Invest-Park”.

/mn/

fot. Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach