Strona główna Kultura Specjalna kompozycja dla świdnickiej perły z listy UNESCO

Specjalna kompozycja dla świdnickiej perły z listy UNESCO

0

Obok Bacha, Taylora i Younga bohaterem niedzielnego koncertu w świdnickim Kościele Pokoju był Paweł Pudło. Utalentowany polski kompozytor specjalnie dla unikalnej w skali świata świątyni napisał utwór Missa Brevis.

Krótka msza, bo tak można tłumaczyć tytuł kompozycji, zabrzmiała 26 maja po raz pierwszy.

Missa Brevis Pawła Pudło to utwór ok 20 minutowy. W wykonaniu uczestniczyło 11 muzyków, w tym sopran i mezzosopran. Usłyszeliśmy oprócz kwartetu smyczkowego także waltornię, flet i dwoje organów. Niektórzy słuchacze uważają, że w Missa Brevis pobrzmiewała muzyka filmowa, a inni, twierdzą, że słyszeli nuty klezmerskie. Utwór jest doskonałym nawiązaniem do bogatej historii wykonywania muzyki w Kościele Pokoju. Kompozytor przekaże partyturę do naszego archiwum – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

Utwór powstał dzięki mecenatowi ministra kultury. Fundacja Dobrej Muzyki otrzymała dotację z ministerstwa  w programie Zamówienia kompozytorskie realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. – Nasz wniosek został wysoko oceniony i jako jeden z 75 w całej Polsce otrzymał dofinansowanie. Jest to elitarny program i bardzo się cieszymy, że możemy brać w nim udział razem z tak wyjątkowym artystą jak Paweł Pudło – mówi Zuzanna Bator, prezes Fundacji i jedna z wykonawczyń Missy Brevis.

Wykonawcami utworu byli świdniccy organiści Zuzanna i Maciej Batorowie oraz Dominika Zamara, sopran z Wenecji, Magdalena Cornelius, mezzosopran z Hamburga, waltorniści z Wałbrzycha Anna i Grzegorz Mondry, flecistka ze Świdnicy Sylwia Waindok i kwartet smyczkowy z Wrocławia. Organizatorami koncertu są Fundacja Dobrej Muzyki, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy oraz Gmina Miasto Świdnica.

/red./
Zdjęcia udostępnione przez organizatora

Poprzedni artykułSportowe zmagania małych wojowników! [FOTO]
Następny artykułPierwsze oficjalne zawody triathlonowe dla dzieci