Strona główna 112 Śmieciarze złapani dzięki fotopułapkom

Śmieciarze złapani dzięki fotopułapkom

20

Świdnicka straż miejska przypomina, że nie warto wyrzucać odpadów na dzikich wysypiskach. – Trudno zrozumieć, dlaczego nadal spotykamy się z takimi sytuacjami, skoro śmieci można pozbyć się całkiem legalnie. Na tych, którzy notorycznie zaśmiecają nasze miasto czekają fotopułapki – mówią strażnicy.

Czasami ukryta w imitacji budki lęgowej, czasami zagrzebana w kupce śmieci, zawieszona na drzewie, czeka. Gdy czujniki wykryją ruch, urządzenie doświetla teren w podczerwieni, szerokokątnym obiektywem wykonuje serię zdjęć i rejestruje film. Zarejestrowany materiał zostaje natychmiast zapisany na karcie pamięci i wysłany do urządzenia odbiorczego. Następnie do pracy przystępują strażnicy. Po nitce do kłębka i prędzej czy później do drzwi śmieciarza zapuka patrol straży miejskiej – tłumaczą municypalni.

Sprawca może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Przysługuje mu też prawo odmowy przyjęcia mandatu, wówczas sprawę rozstrzyga Sąd Rejonowy w Świdnicy. Śmieciarz musi też uprzątnąć zwiezione przez siebie odpady.

Ostatni przypadek “schwytania” śmieciarza na gorącym uczynku miał miejsce 23 kwietnia bieżącego roku. Przez kilka dni trwały czynności wyjaśniające. Początkiem maja sprawca został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 złotych – dodają strażnicy.

/SM Świdnica, opr. mn/