Strona główna Sport Lekkoatletyka Ruszyły zapisy na V RST Półmaraton Świdnicki

Ruszyły zapisy na V RST Półmaraton Świdnicki

0

Coraz mniej czasu pozostało do kolejnej, piątej już edycji RST Półmaratonu Świdnickiego. Biegacze powalczą na trasie w sobotę, 9 listopada. Właśnie ruszyły zapisy do udziału w imprezie.

Wszelkie informacje i zapisy pod linkiem: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4906&fbclid=IwAR06IDYwgDNhdoHrfos3J1tpV231-Nw2lx14DfMWd8fPxdBi18Qyv6dT_E4. Bieg główny wystartuje z świdnickiego Rynku punktualnie o godz. 12.00. Trasa: Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów– Ks. Bolka Świdnickiego- Łukasińskiego – Gdyńska – Parkowa – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – stadion OSIR. Tradycyjnie oprócz półmaratonu (dystans: 21,0975 km) odbędzie się Dzika Piątka (bieg na 5 km), a także imprezy towarzyszące dla dzieci i młodzieży.

Tak było przed rokiem
Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, tak i czwarta edycja RST Półmaratonu Świdnickiego została zdominowana przez lekkoatletów z Kenii. Zarówno w kategorii panów, jak i wśród pań niemalże całe podium zostało obsadzone przez reprezentantów afrykańskiego kraju!

Rywalizacja w kategorii mężczyzn była bardzo zacięta. Od samego początku na prowadzenie wyszła pięcioosobowa grupa zawodników z Kenii, Marokańczyk i Ukrainiec. Na półmetku biegu (pomiar na 10 km) z tej grupy została już tylko trójka Kenijczyków: Joseph Mumo, Abel Rop i Evans Tanui. Panowie ostatecznie rozstrzygnęli między sobą trzy czołowe lokaty. Na finiszu z czasem 1:06,43 najszybszy był Evans Tanui, wyprzedzając Abela Rop o 7 sekund i trzeciego Josepha Mumo o 15 sekund. Na kolejnych miejscach dwójka Kenijczyków – Mark Rotich i Boniface Nduva. Na szóstej pozycji zameldował się Abderrachim Elasri (Maroko), na siódmej Dmytro Porzewiłow z Ukrainy, a na ósmej najlepszy z Polaków – Patryk Chrzanowski, który stracił do zwycięzcy ponad 8 minut!

W kategorii kobiet najlepsza okazała się Ruth Mbatha (Kenia), której dotarcie na metę zajęło 1 godzinę, 18 minut i 6 sekund. Triumfatorka o blisko minutę pokonała reprezentantkę Białorusi – Katsiarynę Ptashuk. Na trzeciej lokacie ze stratą już ponad dwóch minut zmagania ukończyła kolejna Kenijka – Hellen Kimutai. Czwarte miejsce dla Ruth Muthee z Kenii, a piąte dla najlepszej z biało-czerwonych – Anny Ficner. Jej strata do zwyciężczyni wyniosła 8 minut i 36 sekund.