Strona główna Temat dnia Pożegnali świdnickiego historyka i pedagoga

Pożegnali świdnickiego historyka i pedagoga [FOTO]

0

Na cmentarzu przy al. Brzozowej spoczął Edmund Nawrocki. Pasjonata, badacza i znawcę historii Świdnicy, autora wielu publikacji w języku polskim i niemieckim, a także wieloletniego nauczyciela Liceum Pedagogicznego pożegnała rodzina, przyjaciele oraz świdniczanie.

Edmund Nawrocki po ukończeniu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przyjechał do Świdnicy, gdzie rozpoczął pracę w Liceum Pedagogicznym. Jako pedagog przepracował w tej szkole 35 lat. – Zawsze starałem się głosić to, w co naprawdę wierzyłem, lub milczeć wtedy, gdy nie mogłem głosić prawdy. W mojej pracy pedagogicznej główny nacisk kładłem na wyrobienie u wychowanków nawyku dokładnej pracy. Do legendy przeszły moje wymagania odnośnie prowadzenia zeszytów sformułowane w 10 punktach i skrupulatnie egzekwowane. Starałem się też wyrobić u uczniów umiejętność ścisłego wyrażania myśli oraz krytyczne widzenie otaczającej nas rzeczywistości  – pisał o swojej pracy.

Jego pasją było jednak poznawanie i popularyzowanie historii Świdnicy. Przez kilkadziesiąt lat zgromadził jeden z największych zbiorów materiałów historycznych dotyczących miasta i regionu. Był autorem kilkuset artykułów i publikacji, w tym przewodnika po świdnickim kościele parafialnym pw. św. Stanisława i Wacława, popularnonaukowego zarysu “Historii Świdnicy” w języku niemieckim, czy też “Dziejów Świdnicy w latach 1243-1526”. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Za rzetelność, kunszt rzemiosła nauczycielskiego, historyczną pasję i potrzebę głoszenia prawdy – z całego serca dziękujemy – podkreślono w oświadczeniu III Liceum Ogólnokształcącego, społeczności nauczycieli i absolwentów szkoły przy ulicy Kościelnej 32 w Świdnicy.

Edmund Nawrocki zmarł w wieku 90 lat.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPo angielsku wyśpiewali nagrody [FOTO]
Następny artykułZa oknem stawiano im maszt. Mieszkańcy wywalczyli wstrzymanie budowy