Strona główna Wydarzenia Młodzi muzycy docenieni

Młodzi muzycy docenieni

1

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich po raz drugi nagrodziło młodych, utalentowanych muzyków ze regionu świdnickiego oraz wałbrzyskiego. Na finałowej gali w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym „Krzyżowa” wręczone zostały stypendia w ramach Programu Wsparcia Stypendialnego „Zostań Wirtuozem”.

Uczestnikiem Programu mogą osoby posiadające osiągnięcia w dziedzinie muzyki, które będą podparte rekomendacją nauczyciela, a także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy, Społecznej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Świdnicy, Akademii Rozwoju Talentów w Świdnicy, Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego w Świdnicy, Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, Szkoły Muzycznej II Stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu.

Spośród 16 nadesłanych zgłoszeń (w tym 6 z regionu wałbrzyskiego i 10 z regionu świdnickiego) członkowie Kapituły dokonali wyboru 7 najbardziej utalentowanych wirtuozów muzyki.

Jednorazowe wsparcie stypendialne w kwocie 1000 złotych przyznano: Oliwii Walickiej, Emilii Piksa, Miłoszowi Nowakowskiemu, Stanisławowi Fedorukowi, Jakubowi Monecie, Katarzynie Wójcickiej i Liliannie Kozłowskiej.

Wyróżnienia przyznano dla Ingi Panfil, Piotra Matejuka, Radosława Teuerle, Maksymiliana Komendy, Karoliny Koch, Klaudii Kaczmarskiej, Pawła Kozłowskiego, Malgorzaty Kuś, Aleksandry Pająk.

Miłosz Nowakowski uczy się 4 rok w klasie im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy. Jest uczniem wszechstronnie utalentowanym o wyjątkowych zdolnościach muzycznych. Pomimo młodego wieku może się już poszczycić wieloma osiągnięciami w zakresie gry na wiolonczeli. Wielokrotnie uczestniczył w przesłuchaniach młodych wiolonczelistów, gdzie otrzymywał wysokie noty za piękne prezentacje muzyczne w Oleśnicy, czy Kłodzku. W kwietniu 2018 roku w Kłodzku otrzymał wyróżnienie I stopnia na Przesłuchaniach Młodych Wiolonczelistów, a w grudniu 2018 roku został bardzo wysoko oceniony na przesłuchaniach CEA w Oławie. Z ogromnym zaangażowaniem udziela się również w Zespole Pieśni i Tańca „Jubilat”, gdzie gra na wiolonczeli. Uczestniczy w licznych koncertach z Zespołem Instrumentalnym katolickiego stowarzyszenia Młodzieży Nowa Ruda-Słupiec, również z towarzyszeniem chóru „Cantabo Dominum”. Pragnie kontynuować naukę gry na wiolonczeli i intensywnie przygotowuje się do egzaminów do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu,

Karolina Koch to uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Na co dzień mieszkanka Świdnicy. Jej pasją są zajęcia plastyczne i gra na keyboardzie pod czujnym okiem Agnieszki Banach w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. W swoich dotychczasowych osiągnięciach może poszczycić się nominacją i udziałem w ogólnopolskim finale VI Konkursu Keyboardowego w Kluczborku (2018 r.), Wyróżnieniem na V ogólnopolskim Konkursie Keyboardowym pod patronatem PSWP w Krakowie (2017 r.) oraz II miejscem na 25 diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie.

Jakub Moneta jest uczniem Państwowej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy (obecnie VIII klasa). W 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ludomira Różyckiego, w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej. Sześcioletni program nauczania zrealizował w ciągu pięciu lat. Jego sukcesy pianistyczne to m.in.: Grand Prix na konkursie „Z tańcem przez świat” – Oława 2015, wyróżnienie na XVII Legnickim Konkursie Pianistycznym – Legnica 2016, wyróżnienie indywidualne Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej – Wrocław 2016.
Od września 2017 roku Jakub jest uczniem Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy w klasie organów, które są jego prawdziwą pasją. Pasję tę, od 4 lat, rozwija pod kierunkiem swojego nauczyciela – Macieja Batora, kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy, organisty i pedagoga. Talent i niezwykłe uzdolnienia Kuba prezentował szerszej publiczności podczas wielu wydarzeń kulturalnych. Kilkukrotnie występował w ramach świdnickiego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans i Schlag Organ Festival, koncertował w cyklach „Symfoniczne organy Kościoła Pokoju” w Świdnicy i „Letnie koncerty organowe” w Gryfowie Śląskim. Wykonał ponad 30 recitali i koncertów kameralnych (m.in. w Bardzie Śląskim, Wałbrzychu, Kłodzku, Wrocławiu, Świdnicy). Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem. Jakub jest stypendystą I edycji programu „Zostań wirtuozem” organizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, w ramach którego został również wyróżniony nagrodą specjalną za „działalność muzyczną na rzecz społeczności lokalnej” (listopada 2017). Jest także laureatem Finału VIII Dolnośląskiej Gali Talentów (Bolesławiec 2018). W październiku 2018 roku zdobył III miejsce na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej imienia ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, w marcu 2019 roku został laureatem I miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, w kwietniu 2019 roku zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułSłupek zostaje. „Jest strażnikiem Rynku przed zakusami kierowców”
Następny artykułRozpoczynają się Dni Papieskie