Strona główna Wydarzenia Witamina B – co powinno się o niej wiedzieć?

Witamina B – co powinno się o niej wiedzieć?

0

Niedobór witamin odbija się negatywnie na zdrowiu organizmu. Szczególnie dotkliwa jest zbyt mała podaż witamin z grupy B. Co powinno się wiedzieć o witaminie B? Sprawdź!

1. Witaminy z grupy B – 8 niezbędnych substancji

2. Źródła witaminy B w diecie

3. Objawy niedoboru witaminy B

Witaminy z grupy B mają wszechstronny wpływ na organizm. Dzięki nim prawidłowo funkcjonuje układ nerwowy, a skóra, włosy i paznokcie stają się silniejsze. Dowiedz się więcej o witaminie B.

Witaminy z grupy B – 8 niezbędnych substancji

Witaminy z grupy B to 8 substancji, które rozpuszczają się w wodzie i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Do grupy tej należą tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, biotyna, kwas foliowy i kobalmina. Niedobór jednej lub kilku z tych substancji ma poważne konsekwencje zdrowotne, których leczenie może zająć nawet wiele miesięcy, jeżeli zostanie rozpoczęte zbyt późno.

Źródła witaminy B w diecie

Prawidłową podaż witamin z grupy B w diecie zapewnia spożywanie pieczywa, zwłaszcza pełnoziarnistego. Znajdzie się je również w orzechach, otrębach, jajkach, nabiale i fasoli. Ponadto witamina B12 występuje w dużych ilościach w rybach. Dzięki niej organizm wytwarza czerwone krwinki, dlatego spożywanie ryb jest ważne w profilaktyce i leczeniu anemii spowodowanej niedoborem witaminy B12, czyli kobalaminy.

Jeżeli z różnych przyczyn niemożliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin z grupy B w diecie, powinno się rozpocząć ich suplementację. Do tego celu powinno się wybierać sprawdzone suplementy o dobrej przyswajalności, które są dostępne między innymi na Cheers.com.pl. Dzięki nim skutki niedoboru witamin będą mniej dotkliwe, a organizm szybciej wróci do prawidłowego funkcjonowania.

Objawy niedoboru witaminy B

Kiedy sięgnąć po suplementy z witaminami z grupy B? Powinno się to zrobić, gdy tylko zauważy się objawy niedoboru substancji zaliczanych do tej grupy. Witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na układ nerwowy, dlatego ich niedobór przyczynia się do nerwowości, pojawiania się uczucia niepokoju i problemów z koncentracją. Według lekarzy duże niedobory mogą prowadzić do pojawiania się objawów depresji i nerwicy. Ponadto niedobór witaminy B12 prowadzi do anemii. Zbyt niska podaż witamin z grupy B powoduje również występowanie problemów skórnych, wypadanie włosów oraz zaburzenia metabolizmu. U niektórych osób objawem są też zaburzenia apetytu – nadmierne łaknienie, lub – wręcz przeciwnie – całkowity zanik ochoty na jedzenie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo pijaku i bez prawa jazdy
Następny artykułSeniorka śmiertelnie potrącona na Głowackiego [FOTO][Aktualizacja]