Choć na swoim wyposażeniu mają już nowoczesny wóz strażacki i sprzęt zakupiony dzięki staraniom władz gminy Świdnica, postanowili pójść krok dalej. Mowa o strażakach, ochotnikach z OSP Burkatów, którzy w porozumieniu z radą sołecką i mieszkańcami swojej wsi postanowili kupić i zamontować na remizie strażackiej ogólnodostępny, mobilny defibrylator AED.
W ubiegłym roku, podczas posiedzenia zarządu OSP Burkatów pojawił się pomysł zakupienia dla mieszkańców Burkatowa mobilnego defibrylatora AED, który miałby być zainstalowany w centralnym punkcie miejscowości, czyli na ścianie remizy strażackiej. Zainteresowaliśmy tym projektem radę sołecką, jak również mieszkańców wsi. Rada sołecka w ramach funduszu sołeckiego na rok 2019 przeznaczyła kwotę 12.000 zł, co pozwoliło na zakup defibrylatora, specjalnej podgrzewanej kapsuły oraz sprzętu do treningu udzielania pierwszej pomocy w postaci baterii treningowej i elektrod ćwiczebnych – mówi Michał Ożóg, prezes OSP Burkatów.
W 2016 roku do grona instytucji, które posiadają nowoczesny defibrylator dołączył Urząd Gminy Świdnica. Zakup urządzenia był odpowiedzią na zdarzenie związane z zatrzymaniem akcji serca mieszkańca gminy. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej przez pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej udało się uratować jego życie.
Na stronach producenta możemy znaleźć m.in. poniższe informacje:
Czym jest AED?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to intuicyjne urządzenie medyczne, umożliwiające uratowanie ludzkiego życia. Defibrylator jest w stanie przywrócić prawidłową pracę serca – za pomocą impulsu elektrycznego o odpowiednio dużej energii.
Defibrylacja jest częścią resuscytacji, która ma na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca, które w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia nie pracuje prawidłowo, co powoduje, że nie jest w stanie pompować krwi. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny wykonuje analizę rytmu serca wykorzystując do tego dwie elektrody samoprzylepne, które należy umieścić na klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Następnie urządzenie zaleca wykonanie defibrylacji – czyli dostarczenie impulsu elektrycznego o indywidualnie dobranych parametrach do mięśnia sercowego. Najprościej ujmując – to restart serca. Taki impuls powinien przerwać nieprawidłową pracę serca i “przywrócić” rytm zatokowy (czyli prawidłową pracę serca).
Przykładem takiej sytuacji jest zapis EKG z akcji ratowniczej, do której wykorzystano nasze urządzenie (defibrylator AED zapisuje wszystkie kluczowe interwencje podczas zdarzenia już od momentu włączenia).
/UG Świdnica/