Strona główna Kultura Urodziny Bacha przy pełnej sali

Urodziny Bacha przy pełnej sali

0

Wielki kantor z Lipska nieodmiennie od 334 lat jest popularny, a nazwisko Bach działa na publiczność jak magnes. Ponad 200 melomanów odpowiedziało na zaproszenie Fundacji Dobrej Muzyki (dawniej Chorda Auxit), by posłuchać utworów genialnego kompozytora.

Pomysłodawcą świętowania urodzin Bacha jest doktor Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju, który za cel postawił sobie wykonanie w Świdnicy wszystkich utworów Jana Sebastiana. Jak sam przyznaje, na razie zamiar został zrealizowany w 5 procentach, a do celu przybliżył dzisiejszy, wieczorny koncert.

Na odrestaurowanych organach symfonicznych, wykonanych przez znakomitych świdnickich organmistrzów z rodziny Schlagów, zabrzmiały Toccata i Fuga dorycka, Fantazja i Fuga G-moll, Toccata i Fuga F-Dur. Świdnica może być dumna z wykonawców. Zagrali mistrzowie Maciej Bator, Zuzanna Bator i niezwykle uzdolniony 14-letni uczeń Macieja Batora, Jakub Moneta. Niedawno Jakub został laureatem konkursu organowego w Olsztynie, a już za kilka dni stanie w szranki z innymi młodymi organistami we Wrocławiu. Melomani podczas koncertu w Kościele Pokoju mogli wysłuchać wykonania utworu, który nastolatek zaprezentuje podczas konkursu.

Fundacja Dobrej Muzyki po serii koncertów zimowych, pokazach dla dzieci i młodzieży i koncercie urodzinowym Bacha, nie zwalnia tempa. Zuzanna Bator już dzisiaj zaprosiła na Festiwal Organowy Schlaga, który rozpocznie się 2 czerwca. Pierwszy koncert w Świdnicy zaplanowano na 14 czerwca 2019.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKolarski mural z niespodzianką [FOTO]
Następny artykułPodział punktów w piłkarskich derbach regionu [FOTO]