Strona główna Temat dnia Budowa domu znowu droższa – zobacz, o ile wzrosły koszty w 2019

Budowa domu znowu droższa – zobacz, o ile wzrosły koszty w 2019

0

Szacuje się, że w 2019 roku koszt budowy domu znacznie wzrośnie w stosunku do lat poprzednich. Dlaczego tak się dzieje? Jeden z powodów to rosnące ceny materiałów budowlanych. Z uwagi na wzrosty cen energii i ogrzewania, użytkownicy stawiają coraz większy nacisk na energooszczędność. Oznacza to zwiększenie kosztów budowy domu i wykorzystania nowych technologii. Do wzrostu kosztu budowy domu przyczynia się również brak rąk do pracy w branży budowlanej, zaś presja na zwiększenie płac wpływa na wzrost kosztów robocizny. Czy warto czekać z budową domu aż ceny spadną? Poznaj najnowsze trendy jakie obserwuje się w branży budowlanej.

Czy koszt budowy domu wzrośnie w 2019 roku

W 2018 roku koszty budowy domu wzrosły średnio o około 8%, zaś w 2019 roku przewidywane są dalsze podwyżki cen, głównie z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych. Przewiduje się, że w 2019 koszt budowy domu wzrośnie ponad 10%.

Jak będą kształtowały się koszt budowy domu w 2019 roku możesz przeczytać na https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/.  W podanym artykule wyceniono szczegółowo koszty budowy domów o powierzchniach  100, 140 i 200 m2, czyli najchętniej wybieranych projektów domów w Polsce.

Aby wyliczyć, na jakie koszty budowy domu należy się przygotować, można skorzystać z darmowego kalkulatora, który pozwoli na szybkie obliczenie szacunkowych kosztów budowy wybranego rodzaju domu. Kalkulator korzysta ze średnich cen materiałów budowlanych w poszczególnych województwach.

Wzrost cen materiałów budowlanych

Branża budowlana wykazuje wzrost cen materiałów budowlanych z tendencją zwyżkową. W roku 2019 przewiduje się średni wzrost cen o około 10%. Specjaliści dopatrują się przyczyn w rozkwicie jakie przeżywa branża budowlana. Buduje się coraz więcej a z roku na rok Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydaje coraz więcej pozwoleń na budowę.

Największy wzrost cen, bo o blisko 33% dotyczy materiałów drewnianych i płyt OSB. Ceny izolacji termicznych wzrosły o około 14%. Za materiały do budowy ścian i kominów zapłacimy o około 12% więcej. W 2018 ceny wapna i cementu wzrosły o 3.7%. Zaś materiały wyposażeniowe jak płytki czy też wykończenie łazienki i kuchni wzrastają tylko o 1%. Należy również liczyć się z niewielkim wzrostem cen materiałów dekoracyjnych.

W roku 2018 branża budowlana odnotowała krótkotrwałe zahamowanie wzrostu cen materiałów budowlanych. Ceny oświetlenie i elektryki oraz elementów dekoracyjnych nawet nieznacznie spadły. Nie jest to jednak powód do radości, gdyż ten krótkotrwały efekt wynikał z czasowego zahamowania produkcji budowlano-montażowej.

Nie tylko rosnące koszty materiałów budowlanych wpłyną na zwiększenie kosztów budowy domu. Znacznie większym generatorem kosztów są ceny usług budowlanych, czyli koszty robocizny, które w ciągu ostatnich lat rosły o około 10% rocznie.

Koszty robocizny – jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną

O ile można zaoszczędzić na materiałach budowlanych, korzystając z okresowych obniżek cen czy też promocji, to nie ma możliwości oszczędzania na cenach usług budowlanych. Jedynym wyjściem będzie wykonanie części prac samodzielnie. Im mniejszy udział własny inwestora tym koszt  budowy domu będzie większy. W przypadku zaangażowania jednej ekipy, która wybuduje dom “pod klucz” koszty będą znacznie wyższe.

Z roku na rok koszty robocizny rosną znacznie szybciej niż ceny materiałów budowlanych. W branży budowlanej panuje duży niedobór pracowników, szczególnie wykwalifikowanych,  i nawet o pracowników z Ukrainy jest już ciężko.

Brak rąk do pracy i wynikająca z tego presja na wzrost wynagrodzeń powoduje, że rosną ceny usług budowlanych. Branża budowlana odnotowuje tak duże braki w ilości wykwalifikowanych pracowników wiele firm budowlanych może upaść. Na rynku pracy brak głównie tynkarzy, cieśli, murarzy, zbrojarzy, dociepleniowców i operatorów sprzętu. Zdaniem specjalistów  brak rąk do pracy wynika z przejście większości wykwalifikowanych pracowników do wykończeniówki.

Branża budowlana próbuje ratować się dzięki pracownikom cudzoziemskim. W sektorze budowlanym pracuje najwięcej Ukraińców. Na drugim miejscu znajdują się pracownicy z Białorusi. Ponieważ ilość pracowników z Ukrainy chętnych do przyjazdu do Polski  pomału się wyczerpuje, pracodawcy sięgają po pracowników z Azji. Stawia się głównie na pracowników z Indii, Bangladeszu czy Nepalu, którzy uznawani są za osoby pracowite i systematyczne i łatwo odnajdujące się na rynku pracy. Określenie “tania siła robocza” jest mitem, gdyż ci pracownicy nie są tańsi, lecz nierzadko jedyni, którzy chcą pracować w budownictwie.

Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Kosztów budowy domu nie da się precyzyjnie wyliczyć. Wiele zależy od tego ile pracy możemy sami wykonać a ile wykona ekipa budowlana. Dlatego też warto wiedzieć, na którym etapie można zaoszczędzić.

Im większy dom, tym większe koszty poniesiemy w związku z budową oraz późniejszą eksploatacją. Mniejsza inwestycja dopasowana do potrzeb, będzie wymagała mniejszej i tańszej działki.

Koszty pojawiają się już na etapie wykonanie projektu domu. Wybierając zakup gotowego projektu wraz z jego adaptacją do konkretnych warunków terenowych musimy liczyć się z kosztami od około 3000 do 7000 zł. Znaczne droższy będzie projekt wykonany od zera zamówiony u architekta, który uwzględni nasze indywidualne wymagania. Aby zmniejszyć koszty warto wybrać projekt z ograniczoną ilością ozdobników i detali architektonicznych. Najdroższym elementem budowy domu jest dach, dlatego też lepiej wybrać dach prosty bez wielu skosów i spadków.

Znaczne oszczędności możemy uzyskać na etapie wykończenia domu oraz na pracach wokół domu. Wykończenie domu zależy od naszego gustu, jednak wybierając proste rozwiązania oszczędzamy koszty przy zachowaniu funkcjonalności domu. Podobnie rzecz się ma z pracami wokół domu, jak podjazd, układanie kostki brukowej, projektowanie ogrodu czy też budowa ogrodzenia. Dowiedz się jak kształtują się koszty układania kostki brukowej pod adresem: https://fajnyogrod.pl/porady/ukladanie-kostki-brukowej-cennik-po-miastach-i-wojewodztwac

Koszty fundamentów zależą od tego czy budynek będzie podpiwniczony, czy też będzie osadzony na gruncie. Na konstrukcji nośnej domu nie należy oszczędzać, gdyż ewentualne późniejsze przeróbki czy też poprawki mogą być bardzo trudne a nawet niemożliwe do wykonania. Rezygnacja z piwnicy wpłynie na znaczne ograniczenie kosztów budowy.

Z uwagi na tendencję wzrostową zarówno cen materiałów budowlanych jak i cen usług budowlanych z budową domu nie warto czekać. Mimo że wzrost cen materiałów budowlanych następuje powoli, specjaliści radzą zaopatrzenie się w materiały budowlane jak najszybciej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNiepokoili się o schorowanego sąsiada. Mężczyzna zmarł w mieszkaniu
Następny artykuł„Nasze pensje to wciąż bzdura”. Pracownicy sądów protestowali