Od 1 do 4 lutego w Krzyżowej, a od 5 do 8 lutego we Wrocławiu, pracownicy Fundacji „Krzyżowa” i słowackiej organizacji Post Bellum nagrywają wywiady ze świadkami historii.
Rozmowy prowadzone są m.in. z mieszkańcami Krzyżowej, Świdnicy oraz Wrocławia, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach opozycji antykomunistycznej, wyborach czerwcowych oraz angażowali się w proces pojednania polsko-niemieckiego.
Nagrania powstają w ramach międzynarodowego projektu „30 Years After the Fall of the Iron Curtain”/”30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”. Jego celem jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 – roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna – w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Możliwość odwołania się do relacji bezpośrednich świadków wydarzeń stanowi niezwykle cenne uzupełnienie ustaleń opracowywanych przez historyków. Daje ono bowiem szansę wyjście poza „wielką historię” i spojrzenia na dane wydarzenia z perspektywy mniej lub bardziej zaangażowanych obserwatorów.
Relacje świadków historii mają przybliżyć młodym ludziom nie tyle wydarzenia roku 1989, ile pokazać, jakie nadzieje wiązano ze zmianami zachodzącymi w Polsce, jak i w całym Bloku Wschodnim. – tłumaczy dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator projektu. – Rozmowy, które nagrywamy pokazują również, jakie konsekwencje przyniosły te zmiany – nie w skali politycznej, ale w życiu poszczególnych ludzi (zarówno tych silnie zaangażowanych w proces demokratyzacji Polski, jak i tych, którzy nie byli aktywnymi aktorami przełomu roku 1989).
W projekcie notacji zgodzili się wziąć udział m.in.: bp. Ryszard Bogusz, Maria Woś, Janusz Witt, Adolf Juzwenko, Bolesław Marciniszyn oraz Rafał Bubnicki.
Relacje zebrane w ramach projektu będą udostępniane na portalu Memory of Nations (www.memoryofnations.eu), na którym znajduje się już ponad 3000 relacji świadków historii z całej Europy Środkowej, oraz zostaną wykorzystane podczas warsztatów edukacyjnych z elementami dramy, adresowanymi do uczniów i studentów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii.
/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/