Strona główna 112 Policjanci i bankowcy razem w trosce o seniorów

Policjanci i bankowcy razem w trosce o seniorów

0

Wczoraj w świdnickiej komendzie odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Na zaproszenie funkcjonariuszy odpowiedzieli przedstawiciele banków z terenu powiatu świdnickiego. Policjanci rozmawiali z nimi o metodach i sposobach jakimi posługują się przestępcy, by nabrać osoby starsze przy oszustwach metodą „na policjanta”, „na wnuczka” oraz podobnych. Mundurowi przypominają przy tej okazji, na co powinni zwracać uwagę seniorzy, by nie stracić dobytku.

Celem przedsięwzięcia było omówienie bieżących problemów związanych z zagrożeniami, jakie czyhają na osoby starsze, przede wszystkim oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itp. Policjanci nie tylko omawiali najczęściej występujące metody działania oszustów ale także udzielali wskazówek co należy zrobić, by ochronić seniorów przed utratą ich pieniędzy – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Mundurowi podkreślili również, że aby zapobiec tym zdarzeniom ważna jest współpraca policji z placówkami bankowymi, gdyż często bywa tak, że to właśnie pracownik banku może być „ostatnią deską ratunku” dla seniora, który pada ofiarą oszustów.

Niejednokrotnie bywa tak, że seniorzy zmanipulowani przez oszustów udają się do banku, gdzie chcą pomóc tzw. „wnukowi” i wypłacają oszczędności swojego życia. Kilka prostych pytań i odpowiednia reakcja pracowników banku może zapobiec utracie pieniędzy – zaznacza Ząbek . Przypomina przy tym, na co powinny zwracać uwagę osoby starsze i jak reagować w przypadku podejrzeń:

  • Nie przekazujmy pieniędzy osobom podającym się za funkcjonariuszy! Prawdziwi policjanci nigdy o to nie proszą.
  • Nie przekazujmy nikomu danych do naszych kont bankowych.
  • Mając podejrzenie, że rozmawiamy telefonicznie z oszustem, rozłączmy się i zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub 997.
  • Jeśli odwiedzi nas np. administrator budynku lub przedstawiciel innej firmy, zadzwońmy i upewnić się czy ta wizyta była rzeczywiście zaplanowana.
  • W przypadku gdy jesteśmy sami w domu, warto poprosić o pomoc zaufanego sąsiada.
  • Każdorazowo mając podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, niezwłocznie powiadommy policję i zwróćmy uwagę na to jak wygląda odwiedzająca nas osoba (jak jest ubrana, jakim przyjechała samochodem). Zapamiętanie jak największej liczby szczegółów pomoże funkcjonariuszom w ustaleniu i zatrzymaniu ewentualnych sprawców.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułCharytatywny maraton zumby dla nowej świetlicy środowiskowej
Następny artykułBójka na dworcu. Awanturnicy rzucili się na strażników