Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica XXI Gminny Przegląd Kolędniczy. Kto zwyciężył?

XXI Gminny Przegląd Kolędniczy. Kto zwyciężył?

0

248 uczestników z 12 zespołów wzięło udział w XXI Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w Bystrzycy Górnej. Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów, wychowawców świetlic środowiskowych, instruktorów oraz nauczycieli szkół podstawowych oraz przedszkoli.

Tegoroczny Przegląd Kolędniczy oceniało jury w składzie: Tadeusz Szarwaryn – przewodniczący, Krzysztof Jas, Teresa Kmera. W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na: dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, wyrazistość mowy i kulturę słowa, scenografię, kostiumy i umiejętność odnajdowania się aktorów w przestrzeni teatralnej, śpiew i aranżacje muzyczne, umiejętność wejścia w rolę oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji, nawiązanie do tradycji i kultury polskich widowisk bożonarodzeniowych.

Po obejrzeniu 12 zespołów kolędniczych jury postanowiło przyznać nagrody oraz wyróżnienia dla następujących zespołów.

Nagrody otrzymały:

W kategorii przedszkola: Przedszkole w Witoszowie Dolnym prezentujące widowisko pt: „W Betlejem” – za dokładność prezentacji połączoną z tańcem, za barwne stroje użyte w przedstawieniu i radość wykonawców.

W kategorii szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej prezentująca przedstawienie ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki ” – za walory wokalne prezentacji oraz zaangażowanie wykonawców w pielęgnowanie tradycji kolędniczej wyrażonej w śpiewie najpiękniejszych kolęd polskich.

W kategorii Zespoły Śpiewacze:

Teatrzyk ludowy „Pogwarki” z Burkatowa prezentująca widowisko ,,Z gwiazdą po kolędzie” – za kultywowanie tradycji kolędniczych oraz humor użyty w prezentacji.

Zespół Śpiewaczy „Ale Babki” – za profesjonalną oprawę muzyczną, aranżację znanych kolęd i pastorałek oraz wysoki poziom wokalny.

Wyróżnienia otrzymały:

 1. Publiczne Przedszkole w Bystrzycy Dolnej prezentująca przedstawienie pt: „Od Bieguna do Betlejem”.
 2. Przedszkole „Bajkowa Dolinka” w Pszennie prezentująca przedstawienie pt: „Roztańczone Anioły”.
 3. Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej za widowisko pt: „Kolęduje Tobie moje serce”.
 4. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy prezentująca przedstawienie pt „Ogień miłości”.
 5. Dziecięcy Teatr Pantomimy „Ligotki” prezentująca przedstawienie pt: „Jasełka bez słów”.
 6. Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym prezentująca przedstawienie pt: ,,Gdzie się podziała gwiazda”.
 7. Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie inscenizacja pt: „Bajkowe Jasełka”.
 8. Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie inscenizacja pt: „Wieczór wigilijny”.

Jury zdecydowało się przyznać także nagrody indywidualne dla następujących aktorów:

 • Helena Zaguba – za rolę Żyda,
 • Julia Stypuła – za rolę Aniołka,
 • Maria Wiśniewska – za rolę Krakowianki,
 • Teatr Ligotki – za rolę Maryi,
 • Kacper Hodel – za rolę Obserwatora podczas kolacji wigilijnej.

W każdym z prezentowanych widowisk teatralnych i koncertów kolęd widoczna była ogromna praca włożona w przygotowanie występu. Z każdym kolejnym przeglądem poziom widowisk wzrasta, a jury ma coraz trudniejsze zadanie w wyłonieniu zwycięzcy – zaznaczają organizatorzy przeglądu. – W tym roku na scenie podziwialiśmy świętą rodzinę w asyście zwierząt i pasterzy ale nie zabrakło także niespodziewanych przybyszy z odległych części świata czy też postaci znanych z bajkowych opowieści. Wszyscy barwnie ubrani z kolędą na ustach pojawili się, by złożyć pokłon świętej rodzinie. Spektakle zawierały różnorodne formy przekazu scenicznego: gest, słowo, muzykę, choreografię, scenografię a także elementy języka migowego. Wszystko to w miły sposób zachwycało i zaskakiwało jurorów, pokazując jak wiele można jeszcze dokonać w kwestii rozwoju i ożywiania polskiej kultury. Każdy z uczestników Przeglądu miał dzięki temu swój wkład w podtrzymywanie polskich tradycji – tłumaczą.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułChełmiec nie ugrał nawet seta
Następny artykułCzujki ratują życie