Strona główna Sport Inne Walka o miano mistrza Świdnicy

Walka o miano mistrza Świdnicy [FOTO]

0

Blisko 150 zawodników i zawodniczek, rywalizujących w 5 grupach i 4 kategoriach wiekowych stanęło na starcie IX Szachowych Mistrzostw Świdnicy. Nie brakło emocji, zaciętej i emocjonującej gry…

W turnieju ostatecznie wzięło udział 144 śmiałków. Zmagania w ramach IX Szachowych Mistrzostw Świdnicy przebiegły sprawnie, a areną zmagań był Klub Bolko w Świdnicy. Szachiści byli podzieleni na cztery kategorie wiekowe – grupa D (juniorzy do 8 lat), grupa C (juniorzy do 10 lat), grupa B (juniorzy do 12 lat) i grupa A (juniorzy starsi i seniorzy).

Juniorzy starsi oraz seniorzy rywalizowali razem w grupie A, która została zgłoszona do oceny międzynarodowego rankingu FIDE (aktualizowany co miesiąc ranking Międzynarodowej Federacji Szachowej) pokazuje aktualną siłę gry ponad 300 tysięcy szachistów. Pierwsze miejsce w tym rankingu od 9 lat zajmuje mistrz świata Magnus Carlsen. Najlepszy polski szachista, Jan-Krzysztof Duda zajmuje obecnie 19. miejsce na świecie. Tytuł mistrza Świdnicy wśród seniorów zdobył faworyt turnieju (posiadający najwyższy ranking) – Kamil Gałuszka. Drugie miejsce zajął Czesław Stec, a trzecie Mariusz Janduła. Najlepszą juniorką do 18 lat okazała się Justyna Łochina, a najlepszym juniorem niespełna 12-letni Oskar Perek. Drugie miejsce zajął Hubert Trzos, a trzecie Marek Lasok.

Mistrzynią Świdnicy w w kategorii grupy B została Amelia Pieszczoch, która wyprzedziła Annę-Marię Michalską i Angelikę Kołodziejczyk. Wśród chłopców z kompletem punktów zwyciężył Radosław Zawada, drugi był Jan Molecki, a trzeci Michał Wojtanowski. Juniorzy do 10 lat rywalizowali ze sobą w grupie C. Najlepszy wynik wśród dziewcząt uzyskała Roksana Zapolska. Drugie miejsce zajęła Liliana Jarząbek, a trzecie Milena Strugała. Wśród chłopców z kompletem punktów tytuł mistrza Świdnicy zdobył Igor Śliwowski. Drugi był Szymon Łagoda, a trzeci Paweł Kozłowski. Najmłodsi szachiści rywalizowali w grupie D (do 8 lat). Mistrzynią Świdnicy w tej grupie została Karolina Gałuszka. Drugie miejsce zajęła Julia Strzeżek, a trzecie Klaudia Kuczak. Wśród chłopców zwyciężył Piotr Goppold. Drugi był Filip Hennig, a trzeci Fryderyk Miedziński.

Najmłodsza uczestniczka turnieju to 4,5-letnia Oliwia Perek. Najstarszym graczem był 81-letni Henryk Bohuszewicz. W specjalnej klasyfikacji rodzinnej zwyciężył Kamil Gałuszka wraz ze swoją córką Karoliną.

Organizatorami zawodów byli: Urząd Miejski w Świdnicy, Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego oraz Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica.

/FOTO: Dariusz Nowaczyński/