Strona główna Kultura Tysiąc kolędników! Posypały się nagrody

Tysiąc kolędników! Posypały się nagrody [FOTO]

1

Już po raz 27 Świdnicki Ośrodek Kultury zaprosił do zrealizowania herodów i jasełek. W dorocznym przeglądzie wystąpiło 29 zespołów, a przez scenę miejskiego teatru przewinęło się ponad 1000 osób.

– Jak co roku świdnicki teatr w dniach Przeglądu Zespołów Kolędniczych rozbrzmiewa przepięknymi polskimi kolędami, pastorałkami, dziecięcą świąteczną piosenką i nowymi ich aranżacjami. Wspaniałe scenografie i barwne, bogate kostiumy cieszą oko widzów. A utrwalony klimat polskiego wieczoru wigilijnego przepełniony jest atmosferą powszechnej życzliwości i poczucia wspólnoty. Przeglądowe prezentacje przenoszą nas do czasów szczęśliwego dzieciństwa, wzruszają i krzepią na duchu. Są także wyznaniem naszej wiary i poszanowania dorobku kolędniczego kultury narodowej. Świdnickie Przeglądy Zespołów Kolędniczych są także naszym regionalnym wkładem w ten ogólnopolski dorobek kulturowy. Wierzymy mocno, że ktoś w przyszłości pochyli się nad scenariuszami świdnickich animatorów kultury kolędniczej, fachowo je opracuje i przekaże potomnym – podkreślają jurorzy. Prezentacje, wśród których były jasełka, zespoły kolędnicze i montaże słowno-muzyczne, oceniali: Kazimiera Marcińczak-Momot – przewodnicząca jury, Małgorzata Braniecka – członek jury, była dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor, aranżer, ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

Oceniając tak liczną grupę występujących zespołów i różnorodność form przekazu bożonarodzeniowych treści, jury przyjęło następującą zasadę oceny: nagroda lub wyróżnienie dla zespołu, nagroda indywidualna za ciekawą kreację aktorskiej postaci, lub wokal. Kierowano się także kryterium wiekowym uczestników, stąd też oceną jury objęto grupę uczestników przedszkolnych, szkół podstawowych i inne organizacje – piszą jurorzy.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

I. W grupie przedszkolnej

A/ nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla grup:

Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” ze Świdnicy, /prezentacja jasełek „W Betlejem/ – za przedstawienie „starej prawdy o narodzinach Jezusa w nowych słowach”, biblijnych obrazach ilustrowanych ruchem choreograficznym, gestem, narodowym tańcem i bogactwem kostiumów.
Miejskie Przedszkole Nr 6 w Świdnicy/jasełka „Boże Narodzenie w lesie”/ – za umuzykalnienie wykonawców prezentacji, bogactwo strojów i barwną różnorodność postaci.

B/ wyróżniono nagrodami finansowymi po 350 zł dla grup:

Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, /jasełka pantomimiczne „Jak powstały jasełka”/ – za pantomimiczną prezentację i grę aktorską.
Przedszkole nr 14 w Świdnicy, /jasełka „Z maleńką Miłością razem świętujemy”/ – za wokalną stronę przedstawienia i przesłanie o dawaniu uśmiechu wszystkim ludziom.
Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy, /jasełka „Noc radości”/ – za barwną i radosną opowieść o narodzeniu Jezusa z układem choreograficznym.
Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy, /prezentacja „Dary dla Jezuska”/ – za barwny i radosny korowód różnorodnych postaci zmierzających z darami do szopki z Jezusem.
Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy, /prezentacja ”Przedszkolne jasełka”/ – za ciekawe, nowe teksty kolędnicze i bogatą scenografię.

II. W grupie szkół podstawowych i innych instytucji

A/ nagrodzono nagrodami finansowymi po 700 zł dla grup:

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. MB Ostrobramskiej w Drzonkowie. Teatr Bałałajka /prezentacja „Dobro jest w nas”/ – za aktorski warsztat, który poprzez uwspółcześnienie przekazu nawiązującego do treści bożonarodzeniowych zwraca uwagę widza na to, co jest najważniejsze w życiu człowieka w odniesieniu do betlejemskiej nocy.
Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, /grupa „Kolędnicy-wędrownicy”, jasełka „Bóg się rodzi”/ – za estetykę sceniczną przedstawienia i stronę wokalną.
Świetlica Wiejska w Burkatowie – GOKSiR, / kolędnicy z „Radosną Nowiną” po kolędzie/ – za pełne ludowego humoru widowisko, radosny przekaz bożonarodzeniowej tradycji kolędniczej, zaprezentowany w mniej znanych tekstach.
Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy, /jasełka „Dodaj do ulubionych”/ – za zwrócenie uwagi na współczesny problem, jakim jest zatracenie przez ludzi wielu wartości na rzecz bezdusznego wirtualnego świata.

B/ wyróżniono nagrodami finansowymi po 350 zł dla grup:

Szkoła Podstawowa w Pszennie, /prezentacja kolędnicza „Przyszliśmy do was po kolędzie”/ – za kultywowanie tradycji ludowego teatru kolędowego i ubogacenie go scenami kukiełkowymi.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa SSO „Bliżej Dziecka” wraz z grupą teatralną UTW-orki z UTW w Świdnicy, /montaż słowno-muzyczny „A nadzieja znów wstąpi w nas”/ – za nastrojową prezentację, przepełnioną wiarą w człowieka i znaczenie świąt Bożego Narodzenia.
Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy, /prezentacja „Czarno-białe jasełka”/ – za przemyślane widowisko przedstawione w nowej niekonwencjonalnej formie scenicznej.
Szkoła Podstawowa Nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi, /spektakl muzyczno-ruchowy pt. „Noel”/ – za nastrojowość wokalno-muzyczną prezentacji.

III. Nagrody indywidualne w postaci kart podarunkowych do sieci empik otrzymują:

1. Naomi Bekisz za rolę Diabełka i Anna Busz za piękny śpiew z Przedszkola Miejskiego w Mieroszowie,

2. Maciej Piotrowski za rolę Łosia z Przedszkola „Promyk” w Świdnicy,

3. Dominik Synkowski za piękny śpiew z Przedszkola Nr 14 w Świdnicy,

4. Klaudia Pawlik za rolę Złotej Gwiazdeczki z Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Świdnicy,

5. Leon Kopeć za rolę Dziadka-lektora z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Świdnicy,

6. Emilia Miszkuro za rolę Gospodyni ze Szkoły Podstawowej w Pszennie,

7. Ania Szczepek za rolę Renifera z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Świdnicy,

8. Natalia Jakubczak-Kowalonek za wokal z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy,

9. Helena Zaguba za rolę Żyda ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie,

10. Zuzanna Synowska za piękny śpiew z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy.

Na finał XXVII ŚPZK  16 stycznia 2019 jury wybrało prezentację nagrodzoną z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚwiatełko dla prezydenta Adamowicza w Świebodzicach
Następny artykułŚwidniccy akrobaci powołani do kadry Polski!