Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gmina Świdnica stawia na energooszczędne oświetlenie

Gmina Świdnica stawia na energooszczędne oświetlenie

4

W 10 sołectwach na terenie gminy Świdnica pojawiło się nowe oświetlenie uliczne. – Wymiana starych lamp na nowe oprawy LED to nie tylko oszczędność finansowa, ale przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 632 nowe punkty świetlne to redukcja emisji CO2 o 60 ton na rok – mówi Janusz Waligóra z urzędu gminy.

W ramach projektu pn. Budowa drogi rowerowej oraz wymiana części oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy Świdnica w celu ograniczenia niskiej emisji w obszarze Aglomeracji Wałbrzyskiej, wykonano drogę rowerową Wiśniowa – miasto Świdnica. W chwili obecnej realizowana jest wymiana oświetleniowych opraw ulicznych (niskoprężnych lamp sodowych, wysokoprężnych lamp sodowych oraz lamp metalohalogenkowych) na oprawy energooszczędne typu LED w następujących miejscowościach: Grodziszcze, Jagodnik, Lutomia Górna, Lutomia Dolna, Miłochów, Słotwina, Sulisławice, Wilków, Wiśniowa, Witoszów Górny – wylicza Waligóra.

W ramach zadania zaplanowano wymianę 220 sztuk istniejących opraw 78W na oprawy LED o podobnych parametrach świetlnych 55W, 352 sztuk istniejących opraw 110 W na oprawy LED o podobnych parametrach świetlnych 74W, 60 sztuk istniejących opraw 165W na oprawy LED o podobnych parametrach świetlnych 110W. – Celem zadania jest redukcja zużycia energii elektrycznej, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Całkowita wartość wymiany opraw to kwota 659.262,14 zł z czego dofinansowanie wyniesie 85% tej wartości – dodaje rzecznik urzędu gminy.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułZnów powołany do dolnośląskiej kadry
Następny artykułZnamy plan sparingowy piłkarzy Dabro-Bau Polonii Stali Świdnica